Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակն օրենքի խախտումով են խուզարկել. Փաստինֆո
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննող Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում խուզարկություն և առգրավումներ կատարելու համար դատախազությունը նոր շունչ է հաղորդել շուրջ մեկ տարվա վաղեմության հաղորդմանը։ Ընդ որում, «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով, տվյալ հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը նախկինում մերժվել էր, դատախազության կողմից էլ օրինականությունը ստուգվել, բայց հունիսի վերջերին որոշել են  փոխել դիրքորոշումը։
Այսպես՝ «Փաստինֆո»-ին հաջողվել է պարզել, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի վարույթում քննվող մեկ այլ գործով դեռևս 2018 թվականին  աշնանը քաղաքացին բողոքել էր, թե, իբր, կեղծիք է կատարվել. Գործի նյութերում տեսել էր ծանուցագիր, որն ինքը չէր ստացել ու հաղորդում ներկայացրել, թե դատարանի կողմից կատարվել է կեղծիք։ Հետագայում՝ քննության ընթացքում պարզվել էր, որ իրականում դատարանը վիճարկվող ծանուցագրով նշանակված դատական նիստը հետաձգել է, քանի որ տեսել են  ծանուցագիրը չի ուղարկվել և առանց կողմի նիստ չեն անցկացրել,  ծանուցագիր են ուղարկել՝ մեկ այլ օրվա համար ու նիստերը բնականոն հունով շարունակվել են։
Պարզված հանգամանքների հիման վրա՝ ՀՔԾ-ն այս տարվա փետրվարին որոշել է մերժել քրեական գործի հարուցումը, որի օրինականությունն ստուգվել է հսկող դատախազի կողմից։ Մեր տեղեկություններով՝ կողմը բողոքել է նախ դատախազության, ապա դատարան, սակայն երկուսն էլ գտել են, որ ՀՔԾ-ի կողմից քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը օրինական է։
Դրանից ամիսներ անց՝ հունիսի վերջերին, դատախազությունը որոշել է վերանայել տվյալ գործը։ Այսինքն՝ այն բանից հետո, երբ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը իր վարույթում քննվող քրեական գործով որոշում է  փոխել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը, ապա նաև կասեցնել վարույթը ու դիմել ՍԴ՝ դատախազությունում սկսում են կասկածել նախկինում մերժված քրեական գործի օրինականության վրա.  գլխավոր դատախազի որոշմամբ վերացվում է  դեռևս փետրվարին կայացված որոշումը և  քրեական գործ հարուցվում՝ պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որով քննության կատարումը հանձնարարվում է ՀՔԾ-ին։
Մեր հավաստի տեղեկությունների համաձայն՝ դատավորի աշխատասենյակում առգրավում և խուզարկություն կատարվել է հենց այս քրեական գործի շրջանակներում, որն ուղեկցվել է խախտումներով։ Մասնավորապես՝ առգրավվել են դատավորի և նրա աշխատակիցների համակարգիչների հիշողության կրիչները։ Ավելին՝ մեր տեղեկություններով՝ ՀՔԾ-ն դատավորի աշխատասենյակից առգրավել է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի գործին առնչվող նյութեր։
Ասել է թե՝ ՀՔԾ քննիչներին բոլորովին այլ գործ է հետաքրքրել։
Նկատենք նաև, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մինչև հուլիսի վերջերը գտնվում է արձակուրդի մեջ, ևս ինչպես գրվել էր մամուլում, իր աշխատասենյակում առգրավում կատարելը անսպասելի է եղել նրա համար, որն այդ օրը պատահական էր գնացել դատարան։ Մինչդեռ՝ ՀՀ դատական օրենսգրքի  53-րդ հոդվածը պահանջում է, որ գործողություններից առնվազն մեկ օր առաջ դատավորը պետք է տեղեկացվի այդ մասին։
«Քրեական հետապնդման մեջ չգտնվող դատավորի մասնակցությամբ քննչական գործողություն կատարելու անհրաժեշտության դեպքում մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը քննչական գործողությունն սկսելուց առնվազն մեկ օր առաջ իրազեկում է Բարձրագույն դատական խորհրդին և համապատասխան դատավորին»,- սևով սպիտակի վրա գրված է օրենսգրքում, ինչը վարույթն իրականացնող մարմինը չի ապահովել և դատավորի անձնական համակարգչի հիշողության կրիչն առգրավվել, իսկ աշխատասենյակում խուզարկություններ  են կատարվել առանց նրան նախապես տեղյակ պահելու։
Ավելին՝ նույն հոդվածի 2-րդ մասն ամրագրում է, որ քրեական հետապնդման մեջ չգտնվող դատավորի մասնակցությամբ քննչական գործողությունը պետք է կատարվի նախապես դատավորի հետ համաձայնեցված ժամանակ և վայրում՝ առավելագույնս ապահովելով քննչական գործողության գաղտնիությունը, նրա հեղինակությանը չվնասելու համար:
Թարմացված ԲԴԽ-ին սպասում է նոր ու հետաքրքիր փորձություն. Արդյոք կարձագանքեն հնչեղություն ունեցող քրեական գործը քննող դատավորի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին, ու կփորձեն նվազագույնի հասցնել, չեզոքացնել բոլոր այն գործողությունները, որոնք իրենց մեջ պարունակում են դատավորի նկատմամբ ճնշման տարրեր։

Обыск в кабинете судьи Давида Григоряна был проведен с нарушениями
Для проведения обыска и выемки в кабинете судьи Давида Григоряна, рассматривавшего дело второго президента Армении Роберта Кочаряна, Прокуратура вдохнула новую жизнь в заявление почти однолетней давности. По сведениям «Фактинфо», в возбуждении уголовного дела на основании данного заявления в прошлом было отказано, его законность была проверена прокуратурой, однако в конце июня решили изменить позицию.
Так, ИА «Фактинфо» удалось выяснить, что по рассматриваемому в производстве судьи Давида Григоряна другому уголовному делу, еще осенью 2018 года некий гражданин пожаловался на якобы служебный подлог. В материалах дела была замечена повестка, которую он не получил и подал заявление о том, что судом был совершен подлог. Впоследствии, в ходе следствия, выяснилось, что в действительности суд отложил заседание, назначенное по оспариваемому уведомлению, поскольку увидел, что повестка не отправлена и не провел заседание без одной из сторон, после чего направил повестку на другую дату, и слушания продолжились в штатном режиме.
На основании установленных обстоятельств Специальная следственная служба в феврале текущего года решила отказать в возбуждении уголовного дела, законность которого была проверена прокурором, осуществляющим надзор. По имеющимся у нас сведениям, сторона пожаловалась сначала в прокуратуру, а затем – в суд, однако обе инстанции сочли законным решение ССС об отказе в возбуждении уголовного дела.
Спустя несколько месяцев после этого, в конце июня, прокуратура решила пересмотреть это дело. То есть, после того, как судья Давид Григорян в рамках рассматриваемого в его производстве уголовного дела решил изменить меру пресечения экс-президенту Армении Роберту Кочаряну, а затем приостановить производство по делу и обратиться в Конституционный суд, в прокуратуре возникли сомнения по поводу законности головного дела, в возбуждении которого ранее было отказано. По решению генерального прокурора отменяется принятое еще в феврале решение, и возбуждается уголовное дело по признакам статьи 314 («Служебный подлог») УК Армении, производство предварительного расследования по которому поручается ССС.
По имеющимся у нас достоверным сведениям, именно в рамках этого уголовного дела имело место производство обыска и выемки в кабинете судьи, которое сопровождалось нарушениями. В частности, были изъяты носители информации в компьютерах судьи и его сотрудников. Более того, по нашим сведениям, ССС изъяла из кабинета судьи и материалы, касающиеся дела Роберта Кочаряна.
Отметим, что судья Давид Григорян до конца июля находился в отпуске. Как писали в прессе, выемка в его кабинете стала неожиданностью для судьи Григоряна, который в тот день случайно пришел в суд. Между тем статья 53 Судебного кодекса Армении требует за день до проведения действий поставить судью в известность об этом.
«В случае необходимости проведения следственного действия с участием судьи, который не находится в процессе уголовного преследования, прокурор, осуществляющий надзор за законностью  досудебного уголовного производства, не менее чем за день до начала следственного действия уведомляет Высший судебный совет и соответствующего судью», - написано черным по белому в Кодексе, что орган, осуществляющий производство, не обеспечил и изъял носитель информации в ПК. А обыски в кабинетах были произведены без его предварительного уведомления.
Более того, часть 2 той же статьи гласит, что следственное действие с участием судьи, который не находится в процессе уголовного преследования, проводится во время и в месте, предварительно согласованных с судьей – с максимальным обеспечением конфиденциальности следственного действия, уважения в отношении авторитета и независимости судьи, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи.
Обновленный Высший судебный совет ожидает новое и интересное испытание: отреагируют ли он на события, разворачивающиеся вокруг судьи, рассматривающего резонансное уголовное дело, и попытается ли свести к минимуму, нейтрализовать все те действия, которые содержат в себе элементы давления на судью.