Եվրահանձնակատարն առաջարկել է «միասնական ճակատով» հանդես գալ փախստականների հարցում
Եվրամիության (ԵՄ) երկրները պետք է ավելի ծանրակշիռ մոտեցում մշակեն Միջերկրական ծովով Եվրոպա ժամանող միգրանտների հիմանխնդրի լուծման հարցում, հայտարարել է միգրացիայի, ներքին գործերի և քաղաքացիության եվրահանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը։
«Ես ԵՄ-ի անունից բոլոր երկրներին կոչ կանեմ ցուցաբերել համերաշխություն: Մենք չենք կարող դեպքից դեպք լուծել այդ հարցերը, մեզ ավելի երկարաժամկետ լուծումներ են անհրաժեշտ», - ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով՝ նպատակն այն չէ, որ «երկրներին հարկադրենք համերաշխության, այլ համզենք նրանց հանդես գալ միասնական ճակատով ԵՄ փախստականների ժամանման հարցում»:

Еврокомиссар предложил выступать "единым фронтом" по проблеме прибытия беженцев в ЕС
Страны Евросоюза должны выработать более солидарный подход к решению проблемы мигрантов, прибывающих в Европу через Средиземное море. Об этом заявил журналистам еврокомиссар по миграции, внутренним делам и гражданству Димитрис Аврамопулос перед началом неформальной встречи глав МВД стран ЕС, которая открывается в четверг в Хельсинки.
"Я призову все страны от лица ЕС продемонстрировать больше солидарности. Мы не можем от случая к случаю решать такие вопросы, нам нужны более долгосрочные решения", - подчеркнул он.
По его словам, цель заключается не в том, чтобы "принудить страны к солидарности, а в том, чтобы убедить их" выступать единым фронтом по проблеме прибытия беженцев в ЕС.