Սևանի վիճակը բավական լավ է. Քաղաքացիները կարող են լողալ
Այսօր Սևանի վիճակը բավական լավ է, կառավարության նիստին ասաց ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարը նշեց, որ ջրիմուռների աճը մի քանի գործոնի հանրագումար է և դրան էլ գումարած, բնակլիմայական փոփոխությունները, ունենում ենք այս դեպքը:
Նա նկատեց, որ շատ ջրավազաններում է նման դեպքեր գրանցվել:
«Բայց այդ կեղտաջրերի նվազումը և ջրի մակարդակի բարձրացումը առաջնային նպատակն է: Այս պահին լավ է վիճակը», - ասաց նա:
Էրիկ Գրիգորյան նշեց, որ, ամեն դեպքում, այս տարի բնական ճնշումը շատ մեծ է եղել, միայն գոլորշիացումը եղել է 100 միլիոն խորանարդ մետրով ավելի, քան նախկինում և 40 միլիոն խորանարդ մետր ավելի պակաս տեղումներ են ունեցել:
«Այս պահին ունենք երկու սանտիմետրով ավելի բարձր մակարդակ՝ ի հաշիվ նաև Արփա-Սևանի լրացուցիչ ջրառի և 36 միլիոն խորանարդ մետր ավելի քիչ ենք վերցրել, քան այսօր», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծեց՝ կարող են արձանագրել, որ Սևանում կարող են քաղաքացիները լողալ, բայց պետք է մաքուր պահեն շրջակայքը:

Состояние  озера Севан довольно хорошее, граждане могут купаться – Эрик Григорян
Экологическое состояние озера Севан довольно улучшилось, заявил сегодня на заседании правительства министр окружающей среды Эрик Григорян.
Министр отметил, что рост водорослей вызван несколькими факторами, к этому прибавились также климатические изменения, в результате чего возникают такие
случаи.
Он отметил, что подобные случаи были зарегистрированы во многих водный бассейнах.
«Однако уменьшение сточных вод и повышение уровня воды являются первоочередной задачей. Сейчас состояние хорошее», - сказал он.
Эрик Григорян отметил, что во всех случаях, в этом году природное давление было очень высоким, только испарение на 100 млн. кубических метров больше, чем в прошлом и на 40 млн. кубических метров меньше осадков.
«В данный момент уровень воды больше на 2 см, также за счет дополнительного забора воды из тоннеля Арпа – Севан», - сказал он.
Никол Пашинян подчеркнул, что можно констатировать, что граждане могут купаться в озере Севан, однако необходимо соблюдать чистоту, чтобы не загрязнять окружение.