Բախտներս բերել է՝ դատավորի աշխատասենյակում որևէ աշխատողի անունը Քոչարյան չի եղել, թե չէ նրան էլ կառգրավեին. Փաստաբանը խուզարկության մանրամասներ է ներկայացրել
19/07/2019 11:24
Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը պնդում է, որ դատավորի աշխատասենյակում Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից կատարած խուզարկությունը անօրինական է և պատրաստվում է վիճարկել այդ գործողությունները։
Փաստաբանը հրապարակել է դատավորի աշխատասենյակում կատարված խուզարկության արձանագրությունը, որտեղ նշվում է հետևյալը.
«Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը ցանկություն հայտնեց ներկայանալ և մասնակցել խուզարկությանը։ Նրան հայտնվեց, որ նախատեսված չէ իր մասնակցությունը խուզարկությանը, սակայն նա պնդեց, որ մասնակցի խուզարկությանը։ Դավիթ Գրիգորյանը հայտնեց, որ փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը հանդիսանում է իր ներկայացուցիչ, խնդրեց նրան թույլ տալ մասնակցել խուզարկությանը, ինչը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից մերժվեց»։
«Այն, ինչ քննիչն արել է, անօրինականություն է։ Մարդը համաձայնություն է տալիս փաստաբանի հետ միասին մասնակցել քննչական գործողությանը, քննիչը մերժում է։ Ի վերջո, գործը վերաբերում է այդ անձին, որի աշխատասենյակը խուզարկության է ենթարկվում և այդ անձը ձեռք է բերում կասկածյալի կարգավիճակ, հետևաբար նա արդեն պաշտպանության իրավունք ունի, իսկ քննիչը փաստացի զրկել է նրան օգտվել այդ իրավունքից», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գեորգի Մելիքյանը։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում խուզարկություն անցկացնել թույլ է տվել Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Աննա Մաթևոսյանը։ Բացի այդ, ՀՔԾ-ն խուզարկություն կատարելու համար իրազեկել է Բարձրագույն դատական խորհրդին։
Խուզարկությունը ու դրան հաջորդած որոշ կրիչների առգրավումը կատարվել է դատավորի համար անակնկալ, մինչ այդ, Գրիգորյանը, ըստ փաստաբանի, դրա մասին տեղյակ չի եղել։ Մինչդեռ Մելիքյանի պնդմամբ, ՀՀ դատական օրենսգրքի համաձայն, դատավորը պետք է մեկ օր առաջ տեղյակ լիներ, որ իր աշխատասենյակում խուզարկություն է անցկացվելու։ ՀՔԾ քննիչը, որի գլխավորությամբ խուզարկություն է իրականացվել, հատկապես կարևորագույն գործերով քննիչ Խորեն Մեժլումյանն է։
Ինչ վերաբերում է քրեական գործին, որով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը առայժմ կասկածյալ է, պաշտոնեական կեղծիքի փաստի առթիվ է հարուցվել։ Հաղորդում տված անձը Սերգո Փանոսյանն է, սակայն նախաքննական մարմինը դեռևս այս տարվա փետրվարի 18-ին որոշել է այդ հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժել։ Մերժման որոշումը հաստատվել է նաև գործը հսկող դատախազի կողմից։ Սակայն Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի որոշումից հետո, երբ գործն ուղարկվեց Սահմանադրական դատարան, Քոչարյանը ազատվեց կալանքից, իրավապահները որոշել են թարմացնել այն ու դրա հիման վրա էլ խուզարկություն է կատարվել։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել, ինչի պատճառով իրավապահները փորձել են թարմացնել քրգործը, փաստաբանն ասաց, որ որևէ նոր հանգամանք չկա ու հավելեց.
«Եկել է մեկ այլ դատախազ ու ասում է, որ նախորդ դատախազը սխալ որոշում է կայացրել։ Քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումից հետո դատախազը յոթօրյա ժամկետը լրանալուց 6 ամսվա ընթացքում իրավունք չուներ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում վերացներ։ 5 ամիս քնել էին, արթնացան ու հիմա ապօրինի հարուցել են քրեական գործ այն բանից հետո, երբ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով պարոն Գրիգորյանը կայացրել է հայտնի որոշումը»։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակից քննիչները առգրավել են փաստաթղթեր ու կրիչներ, ավելին, դատավորի աշխատասենյակի դուռը կնիքվել է և թույլ չի տրվել Գրիգորյանին մուտք գործել իր աշխատասենյակ։
«Առգրավել են այն ամենը, ինչը կարող է Քոչարյան հիշեցնել, բախտներս բերել է, որ այնտեղ որևէ աշխատողի անունը Քոչարյան չի եղել, թե չէ նրան էլ կառգրավեին։ Քննիչը սահմանափակել է դատավորին՝ առանց դատավորի որոշման։ Միանշանակ է մի բան՝ քննիչը դուրս է եկել իր լիազորություններից», - նշեց փաստաբանը՝ ընդգծելով, որ քննիչի գործողությունների իրավաչափությունը վիճարկելու են։
Փաստաբանը իրավական խայտառակություն է որակում Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի գործողությունները և պնդում է, որ իրավապահները այս գործողություններով «քայլում են ՀՀ Սահմանադրության վրայով»։

Нам повезло, что ни у кого из сотрудников в кабинете судьи не было фамилии Кочарян, иначе и его бы забрали – адвокат представил подробности обыска
19/07/2019 14:24
Адвокат председательствующего по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна – Георгий Меликян утверждает, что проведенный следователем Специальной следственной службы обыск был незаконным и его действия будут обжалованы.
Адвокат опубликовал протокол обыска в кабинете судьи, в котором отмечается:
«Судья Давид Григорян выразил желание явиться и присутствовать во время обыска. Он был проинформирован о том, что его присутствие при обыске не предусмотрено, однако настоял на своем участии в производстве обыска. Давид Григорян заявил, что адвокат Георгий Мелконян является его представителем и попросил позволить ему участвовать при обыске, что было отклонено органом, осуществляющим производство».
«То, что сделал следователь, незаконно. Человек дает согласие участвовать вместе с адвокатом в проведения следственного действия, а следователь отказывает. В конце концов, дело касается лица, в кабинете которого производится обыск и это лицо получает статус подозреваемого, следовательно, имеет право на защиту, а следователь фактически лишил его возможности воспользоваться этим правом», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Геворк Меликян.
Проведение обыска в кабинете судьи Давида Григоряна разрешено судьей суда общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Анной Матевосян. Кроме того, Специальная следственная служба проинформировала о проведении обыска Высший судебный совет.
Обыск и последовавшая за этим выемка некоторых носителей информации стали неожиданностью для судьи, до этого Григорян, по словам адвоката, не знал об этом. В то время как по утверждению Меликяна, согласно Судебному кодексу Армении, судья должен быть поставлен в известность за день до проведения обыска в его кабинете. Следователь Специальной следственной службе, во главе с которым был проведен обыск, – следователь по особо важным делам Хорен Межлумян.
Что касается уголовного дела, в рамках которого судья Давид Григорян находится пока в статусе подозреваемого, то оно возбуждено по факту служебного подлога. Заявление подал Серго Паносян, однако Специальная следственная служба 18-го февраля текущего года решила отказать в возбуждении уголовного дела на основании его сообщения. Решение об отказе подтверждено также прокурором, осуществляющим надзор. Однако после решения судьи Давида Григоряна по делу экс-президента Армении Роберта Кочаряна и других высокопоставленных чиновников, когда производство по делу было прекращено и направлено на рассмотрение в Конституционный суд, а второй президент освобожден под залог, правоохранители решили пересмотреть это дело и провести на этом основании обыск.
На вопрос, возможно, появились новые обстоятельства, из-за которых правоохранители решили возобновить уголовное дело, адвокат заявил, что какого-либо нового обстоятельства нет, добавив:
«Пришел другой прокурор и говорит, что прежний прокурор принял неправильное решение. По истечении 7-дневного срока с момента отказа в возбуждении уголовного дела прокурор не имел права через 6 месяцев отменять решение об отказе от возбуждения уголовного дела. 5 месяцев спали, сейчас проснулись и незаконно возбудили уголовное дело после того, как господин Григорян принял известное решение по делу Роберта Кочаряна».
Из кабинета судьи Давида Григоряна следователи изъяли документы и носители информации, более того, опечатана дверь кабинета судьи и Григоряну не позволили войти в кабинет.
«Изъяли все то, что может напомнить Кочаряна, нам повезло, что там ни у кого из сотрудников не было фамилии Кочарян, иначе и его бы забрали. Следователь ограничил судью, без решения судьи. Однозначно, что следователь вышел за рамки своих полномочий», - отметил адвокат, подчеркнув, что правомерность действий следователя будет обжалована.
Адвокат назвал действия следователя Специальной следственной службы правовым позором и отметил, что подобными действиями правоохранители «растаптывают Конституцию».