Վենեսուելայի ԱԳՆ. Իշխանությունները ցանկանում են խաղաղ գոյակցության հասնել ընդդիմության հետ
Վենեսուելայի իշխանությունները խնդիր են դնում հասնել համապարփակ համաձայնությունների խաղաղ գոյակցության և հակամարտության կարգավորման շուրջ Բարբադոսում ընդդիմության հետ բանակցությոններում: Այդ մասին ТАСС-ի հետ կայացած զրույցում հայտնել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Խորխե Արեասան:
«Բանակցությունների նպատակն է քաղաքական համաձայությունը գոյակցության, հանդուրժողականության, հաշտության շուրջը,- ասել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:- Մենք ցանկանում են վերահսկողության տակ առնել խորը հակամարտությունը, որը տանջում է մեր երկիրն արդեն շատ տարիներ»:
«Այնպես որ, դրանք համապարփակ համաձայնություններ են»,- ընդգծել է նախարարը: «Մեզ անրհաժեշտ է բանակցությունների մշտական ուղի, որը պահպանվի, եթե պահանջվի, մի քանի տարվա ընթացքում, քանի դեռ մենք չենք լուծի բոլոր հակասությունները»,- կարծում է նա:

МИД Венесуэлы: власти страны хотят прийти к мирному сосуществованию с оппозицией
Власти Венесуэлы ставят задачу добиться всеобъемлющих договоренностей о мирном сосуществовании и урегулировании конфликта на переговорах с оппозицией на Барбадосе. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом ТАСС глава МИД страны Хорхе Арреаса.
"Цель переговоров - политическое соглашение о сосуществовании, толерантности, мире, - сказал руководитель внешнеполитического ведомства. - Мы хотим взять под контроль глубокий конфликт, терзающий нашу страну уже много лет".
"Так что цель - это всеобъемлющие договоренности", - подчеркнул министр. "Нам нужен постоянный канал переговоров, который сохранялся бы, если потребуется, в течение нескольких лет, пока мы не разрешим все противоречия", - полагает он.