Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունները չեն դադարեցվի. Նա ԲԴԽ անդամ է
Բարձրագույն դատական խորհրդը այսօր որոշեց մերժել ԲԴԽ երեք անդամի դիմումը, ինչը նշանակում է, որ Դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից ընտրված Նախշուն Տավարացյանը կշարունակի պաշտոնավարել։
Նշենք, որ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունները դադարեցնելու պահանջով հարցի քննությունը մեկնարկել էր հուլիսի 18-ին և հետաձգվել Վճռաբեկ դատարանի երկու անդամներին, որպես վկա ԲԴԽ նիստին հրավիրելու հիմքով։
ԲԴԽ երեք անդամներ՝ Գրիգոր Բեքմեզյանը, Հայկ Հովհաննիսյանը և Լիպարիտ Մելիքջանյանը պահանջում էին դադարեցնել Տավարացյանի լիազորությունները՝ համարելով, որ անօրինական է հրաժարականից ինն ամիս անց երդվել և ներգրավել ԲԴԽ կազմ։
Հիշեցնենք՝ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական գործերով պալատի դատավոր Նախշուն Տավարացյանը ԲԴԽ անդամ էր ընտրվել 2018 թվականի նոյեմբերի 8-ին, չէր մասնակցել ԲԴԽ նիստերին, սակայն երդվել էր 2019 թվականի հուլիսի 15-ին։
Նրա լիազորությունները դադարեցնել պահանջող ԲԴԽ անդամները բացատրում էին, որ Տավարացյանը, նիստերից բացակայելու հարգելի պատճառներ չի ներկայացրել, բացի այդ, իր չմասնակցած նիստերի վերաբերյալ չի հայտնել իր մասնակցությունը բացառող հանգամանքների մասին։

Полномочия члена Высшего судебного совета Нахшун Таварацян не будут прекращены
Высший судебный совет Армении принял сегодня решение отклонить заявление трех членов ВСС, что означает, что полномочия избранной Общим собранием судей Нахшун Таварацян не будут прекращены.
Отметим, что рассмотрение вопроса о прекращении полномочий Нахшун Таварацян стартовало 18 июля, однако было перенесено на основании приглашения на заседание Высшего судебного совета в качестве свидетелей двух судей Кассационного суда.
Члены Высшего судебного совета Григор Бекмезян, Айк Ованнисян и Липарит Меликджанян созвали заседание Высшего судебного совета с требование прекратить полномочия Нахшун Таварацян, считая незаконным тот факт, что через девять месяцев после заявления об отставке она принесла присягу и стала членом Высшего судебного совета.
Напомним, судья Гражданской и административной палаты Кассационного суда Нахшун Таварацян была избрана членом Высшего судебного совета 8 ноября 2018 года, она не участвовала в заседаниях Высшего судебного совета, однако 5 июля 2019 года принесла присягу.
Члены Высшего судебного совета аргументировали свое требование о прекращении полномочий Нахшун Таварацян тем, что она не представила уважительных причин отсутствия на заседаниях.