Նախշուն Տավարացյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
Բարձրագույն դատական խորհրդից տեղեկացնում են, որ ԲԴԽ անդամ Նախշուն Տավարացյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
Հիշեցնենք, որ Բարձրագույն դատական խորհրդն այսօր որոշել էր մերժել ԲԴԽ երեք անդամի դիմումը, ինչը նշանակում էր, որ Դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից ընտրված Նախշուն Տավարացյանը կշարունակի պաշտոնավարել։
Նշենք, որ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունները դադարեցնելու պահանջով հարցի քննությունը մեկնարկել էր հուլիսի 18-ին և հետաձգվել Վճռաբեկ դատարանի երկու անդամներին՝ որպես վկա ԲԴԽ նիստին հրավիրելու հիմքով։
ԲԴԽ երեք անդամներ՝ Գրիգոր Բեքմեզյանը, Հայկ Հովհաննիսյանը և Լիպարիտ Մելիքջանյանը պահանջում էին դադարեցնել Տավարացյանի լիազորությունները՝ համարելով, որ անօրինական է հրաժարականից ինն ամիս անց երդվել և ներգրավել ԲԴԽ կազմում։

Нахшун Таварацян представила заявление об отставке
Член Высшего судебного совета (ВСС) Армении, судья Нахшун Таварацян представила заявление об отставке, сообщили из ВСС.
Сегодня ранее Высший судебный совет Армении принял решение отклонить заявление трех членов ВСС, что означает, что полномочия избранной Общим собранием судей Нахшун Таварацян не будут прекращены.
Отметим, что рассмотрение вопроса о прекращении полномочий Нахшун Таварацян стартовало 18 июля, однако было перенесено на основании приглашения на заседание Высшего судебного совета в качестве свидетелей двух судей Кассационного суда.
Члены Высшего судебного совета Григор Бекмезян, Айк Ованнисян и Липарит Меликджанян созвали заседание Высшего судебного совета с требование прекратить полномочия Нахшун Таварацян, считая незаконным тот факт, что через девять месяцев после заявления об отставке она принесла присягу и стала членом Высшего судебного совета.