Պենտագոնին անհանգստացնում է ռուսական C-400-ներ գնելու Հնդկաստանի մտադրությունը
ԱՄՆ Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան հրամանատարության ղեկավար, ծովակալ Ֆիլիպ Դևիդսոնը խնդիր է համարել Հնդկաստանի կողմից ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի ձեռքբերումը։ Այսպիսի հայտարարությամբ նա հանդես է եկել անվտանգության հարցերի՝ Ասփեն քաղաքում (Կոլորադոյի նահանգ) տեղի ունեցող ամենամյա համաժողովում:
«Հնդկաստանն աշխարհում խոշոր գնորդ է, C-17 ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռների խոշոր սեփականատեր», - նշել է Դևիդսոնն՝ ընդգծելով նաև, որ Հնդկաստանն ունի ամերիկյան P-8 Poseidon, C-130 Hercules ինքնաթիռներ, AH-64 Apache ուղղաթիռներ և ռազմատեխնիկայի այլ միավորներ։
«Դա օգնում է մոտեցնել մարտավարական դոկտրինները, և դա կնպաստի մեր հարաբերությունների զարգացմանը», - ասել է նա՝ պատասխանելով Վաշինգտոնի և Նյու Դելիի ռազմավարական գործընկերության զարգացման մասին հարցին։
«Անշուշտ, կա C-400-ների գնման հարցը։ Դա որոշակի խնդիր է առաջացնում, մենք շարունակում ենք երկխոսություն վարել այս առնչությամբ, բայց նրանք մտադիր են անել դա»,- ասել է Ֆիլիպ Դևիդսոնը։
ԱՄՆ Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան հրամանատարության ղեկավարի խոսքով՝ ռուսական ԶՀՀ-ների գնումը շահավետ չէ Հնդկաստանի համար, որովհետև ամերիկյան համակարգը «շատ ավելի լավ է դրսևորվում իրեն համատեղելիության և փոխարինելիության համատեքստում»։
Նյու Դելին C-400 ԶՀՀ-ներ գնելու մտադրության մասին հայտարարել է դեռ 2015թ.-ին։
C-400 «Տրիումֆ» զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման պայմանագիրը՝ 5,43 մլրդ դոլար արժողությամբ, ստորագրվել է 2018թ.-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հնդկաստան կատարած այցի ժամանակ։
Դա առաջացրել է Վաշինգտոնի դժգոհությունը, որը սպառնում է պատժամիջոցներ կիրառել այն պետությունների դեմ, որոնք Ռուսաստանից գնում են զենք և ռազմատեխնիկա։

В Пентагоне назвали проблемой покупку Индией российских С-400
Глава Индо-Тихоокеанского командования США адмирал Филип Дэвидсон назвал проблемой приобретение Индией у России зенитно-ракетных систем (ЗРС) С-400. С таким заявлением он выступил в четверг на ежегодном форуме по безопасности в городе Аспен (штат Колорадо). Трансляция ведется на сайте организаторов форума.
"Индия - крупнейший покупатель и крупнейший обладатель военно-транспортных самолетов C-17 в мире, за исключением США", - отметил Дэвидсон, подчеркнув также, что на вооружении у Индии стоят помимо прочего американские самолеты P-8 Poseidon, C-130 Hercules, вертолеты AH-64 Apache и другие единицы военной техники.
"Это помогает сближать тактические подходы и доктрины, и это будет способствовать развитию наших отношений", - подчеркнул он отвечая на вопрос о развитии стратегического партнерства между Вашингтоном и Нью-Дели.
"Безусловно, стоит вопрос покупки С-400, мы ведем диалог по этому поводу, - подчеркнул Дэвидсон. - Это представляет определенную проблему, мы продолжаем вести диалог по этому поводу, но они намерены сделать это". По словам главы Индо-Тихоокеанского командования США, покупка российской ЗРС невыгодна для Индии, потому что американское оборудование "намного лучше проявляет себя в контексте совместимости и взаимозаменяемости".
Нью-Дели объявил о намерении приобрести ЗРС С-400 еще в 2015 году.
Контракт на поставку зенитной ракетной системы С-400 "Триумф" стоимостью $5,43 млрд был подписан во время визита президента России Владимира Путина в Индию в 2018 году. Это вызвало серьезное недовольство Вашингтона, который угрожает применением санкций в отношении государств, приобретающих у России оружие и военную технику. Однако Индия заявляет, что не намерена отказываться от российских ЗРС.