Տղամարդը թռիչքից առաջ բարձրացել է ինքնաթիռի թևի վրա և հայտնվել տեսանյութում
Նիգերիայի մայրաքաղաք Լագոսում, Մուրթալա Մուհամեդի անվան օդանավակայանում, տղամարդը բարձրացել է Azman Air ավիաընկերության Boeing 737-ի ռեակտիվ շարժիչի եզրին, ապա ինքնաթիռի թևին, հաղորդում է Independent-ը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ օդանավը թռիչքի թույլտվության է սպասել: Բարձրանալով թևին, իրավախախտը դրա վրայով քայլել է մինչև ֆյուզելաժը: Ինքնաթիռի ուղևորները նկատել են տղամարդուն և բորտուղեկցորդներից ու օդաչուներից պահանջել են կանգնեցնել ինքնաթիռը և դուրս թողել իրենց:
Նիգերիայի դաշնային օդանավակայանների կորպորատիվ հարցերով գլխավոր տնօրեն Հենրիետա Յակուբուն և օդանավակայանի ոստիկանության վարչության ներկայացուցիչ Լագոս Ջոզեֆ Ալաբին հաստատել են, որ հանցագործը անօրինական կերպով ներթափանցել է թռիչքուղի և ձերբակալվել է անվտանգության աշխատակիցների կողմից:
Ձերբակալվածը հայտարարել է, որ ցանկացել է ինքնաթիռով ուղևորվել Գանա, սակայն հրաժարվել է բացատրել, թե ինչպես է նրան հաջողվել հայտնվել հսկվող տարածքում: Նշվում է, որ Մուրթալա Մուհամեդի անվան օդանավակայանում անվտանգության հետ կապված խնդիրներ նախկինում էլ են նկատվել:

Мужчина забрался на крыло самолета перед взлетом и попал на видео
Мужчина забрался на обод реактивного двигателя и затем на крыло самолета Boeing 737 авиакомпании Azman Air в аэропорте имени Мурталы Мухаммеда нигерийской столицы Лагоса. Об этом сообщает Independent.
Инцидент произошел, когда воздушное судно ожидало разрешения на взлет. Забравшись на крыло, правонарушитель прошел по нему до самого фюзеляжа. Пассажиры самолета заметили мужчину и потребовали от бортпроводников и пилотов остановить самолет и выпустить их.
Генриетта Якубу, генеральный менеджер по корпоративным вопросам Федерального управления аэропортов Нигерии, и представитель полицейского управления аэропорта Лагос Джозеф Алаби подтвердили, что правонарушитель незаконно проник на летное поле и был задержан сотрудниками службы безопасности.
Задержанный заявил, что хотел на самолете отправиться в Гану, но отказался объяснить, как ему удалось попасть на охраняемую территорию. Отмечается, что проблемы с обеспечением безопасности в аэропорту имени Мурталы Мухаммеда наблюдались и прежде.