Շիրակցի արտադրողները վարչապետին առաջարկեցին Գյումրիի օդանավակայանից բեռնափոխադրում իրականացնել. Փաշինյանը խոստացավ օգնել
20/07/2019 12:22
«Իմ քայլը հանուն Շիրակի մարզի» բիզնես համաժողովի շրջանակներում Գյումրու կենտրոնական հատվածում տեղադրվել են տաղավարներ, որտեղ շիրակցի գործարարները ներկայացնում են մարզի բերք ու բարիքը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջում է տաղավարից տաղավար, ինչպես նախկինում եղել է մյուս մարզերի դեպքում, հետաքրքրվում բիզնեսի աճի տեմպերից և միաժամանակ օգտվում այդ բարիքներից։
Բիզնեսի զարգացումների մասին տեղեկանալուն զուգահեռ նա բոլոր արտադրողներին հորդորում է շեշտը դնել արտադրանքի արտահանման վրա։
Ուշագրավ է, որ այս անգամ վարչապետը քիչ է օգտվում տաղավարներում ցուցադրվող մթերքներից. տաղավարներից մեկում նա չրահաց համտեսեց, իսկ ֆրանսիական խոհանոցը ներկայացնող տաղավարում նա միայն սուրճ վերցրեց։ Երբ նրան հորդորեցին օգտվել, որովհետև «շատ լավ մասնագետներ» են պատրաստում հրուշակեղենը, վարչապետը արձագանքեց. «Շատ տպավորիչ է, գայթակղիչ է, բայց չեմ ուտելու, որովհետև ...լավ, ամենադիետիկը տվեք»։
Վարչապետը Շիրակի մարզի թեթև արդյունաբերությունը ներկայացնող տաղավարներից մեկում տեղեկացավ, որ ապրանքը արտահանում են ԱՄՆ, Կանադա և հորդորեց էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին հետևել, որ ընկերությունները խնդիրներ չունենան։
Ելակները ներկայացնող տաղավարում արտադրողները վարչապետին տեղեկացրին, որ արտադրանքի մեծ աճ ունեն, ճիշտ է արտահանում են, բայց դժգոհեցին Լարսում մերթընդմերթ առաջացող խնդիրներից։ Արտադրողները վարչապետին առաջարկեցին Գյումրիի օդանավակայանում բեռնափոխադրման հնարավորություն ստեղծել։ «Դուք առաջարկությունների փաթեթը պատրաստեք, Էռնեկյանը սեպտեմբերին գալու է Հայաստան, կքննարկենք։ Կարծում եմч խնդիրներ չեն լինի։ Դուք միայն առաջարկությունները պատրաստեք», - արտադրողներին խոստացավ վարչապետը։
Սա 6-րդ նման համաժողովն է: Մինչ այդ նման համաժողովներ են անցկացվել Արարատի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի մարզերում:

Производители Ширакской области предложили премьер-министру организовать перевозку грузов из аэропорта «Ширак» – премьер пообещал помочь
20/07/2019 14:11
В рамках форума бизнес-форума «Мой шаг во имя Ширакской области» сегодня в центре города Гюмри организована выставка, на которой местные предприниматели представляют свою продукцию.
Премьер-министр Никол Пашинян, по традиции, обходит павильоны, общается с предпринимателями, интересуется темпами роста бизнеса и пробует представленные в выставочных павильонах продукты питания.
В одном из павильонов с готовой продукцией легкой и текстильной промышленности Ширакской области премьер-министру сообщили, что продукция экспортируется в США, Канаду. Никол Пашинян призвал министра экономики Тиграна Хачатряна проследить за тем, чтобы у компании не было проблем.
В павильоне, где представлены местные сорта ягод, фермеры проинформировали премьер-министра о том, что несмотря на отмечаемый рост и экспорт продукции, время от времени они сталкиваются с  возникающие на КПП Верхний Ларс проблемами. Производители предложили премьер-министру создать в аэропорту «Ширак» возможность для перевозки грузов.
«Вы подготовьте пакет предложений, в сентябре Эрнекян приедет в Армению, обсудим. Думаю, что проблем не будет. Вы только подготовьте предложения», - пообещал Никол Пашинян.
Отметим, что это уже шестой по счету подобный форум. Ранее аналогичные бизнес-форумы проходили в Араратской, Лорийской, Гегаркуникской, Сюникской, Тавушской областях.