Քոչարյանի գործը տանուլ են տվել. Հայկ Ալումյան
Գլխավոր դատախազությունը, Հատուկ քննչական ծառայությունը և Ազգային անվտանգության ծառայությունը լծված են մի գործի՝ հավաքել ապացույցներ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվի կալանքի տակ, բայց նրանք վաղուց տանուլ են տվել իրավական դաշտում, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանը պնդեց՝ նախաքննական մարմինները մինչ այժմ չեն կարողացել հիմնավորել Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը։
Անդրադառնալով Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակի խուզարկությանը՝ Ալումյանն ասաց, որ դա կապված է Ռոբերտ Քոչարյանի գործով կայացրած որոշման հետ։
«Փետրվարին մի քաղաքացուց հաղորդում է եղել հանցագործության մասին, նրանից ստացել են բացատրություն, հավաքել են նյութեր ու որոշվել է մերժել քրեական գործի հարուցումը։ Դատախազը դա հաստատել է։ Հետո այդ ի՞նչ տեղի ունեցավ, ի՞նչ նոր ապացույցներ ի հայտ եկան, որ երբ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը ազատ արձակեց պարոն Քոչարյանին, հանկարծ այդ որոշումը վերացվեց ու դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսվեց», - նկատեց Ալումյանը։
Փաստաբանը հստակեցրեց, որ Գրիգորյանի հետ կատարվածը հուզում է իրենց, քանի որ Քոչարյանի գործը հենց հիմա նրա վարույթում է և բացի այդ, նրա նկատմամբ կատարվածը հարված է նաև մյուս դատավորներին։
«Այս գործողություններով դատավորներին բաց տեքստով ասվում է՝ չհամարձակվեք այս գործով պարոն Քոչարյանի օգտին որևէ որոշում կայացնել, այլապես կհայտնվեք դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի վիճակում։ Սրանից պարզ մեսիջ հնարավոր չէ պատկերացնել», - ասաց Ալումյանը։

Дело Кочаряна они проиграли – Айк Алумян
Генеральная прокуратура, Специальная следственная служба и Служба национальной безопасности заняты лишь тем, чтобы собрать доказательства для содержания под стражей Роберта Кочаряна, однако в правовом поле они давно проиграли, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами член команды адвокатов второго президента Армении Айк Алумян.
По утверждению адвоката, следственные органы до сих пор не смогли обосновать предъявленное Роберту Кочаряну обвинение.
Касаясь обыска в кабинете судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна, Айк Алумян отметил, что это связано с вынесенным по делу Роберта Кочаряна решением.
«В феврале от какого-то гражданина получено сообщение о преступлении, у него взяли объяснение, собрали материалы и решили отказать в возбуждении уголовного дела. Прокурор подтвердил это. Что потом произошло, какие новые доказательства появились? Почему, когда судья Давид Григорян принял решение об освобождении под залог господина Кочаряна, вдруг решили пересмотреть дело и начать уголовное преследование в отношении судьи?» - отметил Айк Алумян.
Адвокат уточнил, что произошедшее с Григоряном беспокоит их, поскольку дело Кочаряна сейчас находится в производстве этого судьи, кроме того, произошедшее с ним является ударом также по другим судьям.
«Этими действиями судьям говорят открытым текстом – не смейте принимать по этому делу какое-либо решение в пользу Роберта Кочаряна, в противном случае окажетесь в таком же положении как Давид Григорян. Более ясного "месседжа" просто невозможно представить», - сказал Айк Алумян.