2019-ին տարեկան աջակցության միջին մակարդակը Հայաստանին կհասնի 70 միլիոն եվրոյի. Սվիտալսկի
Տարեկան աջակցության միջին մակարդակը Հայաստանին, այսպես կոչված, երկկողմ ծրագրային աջակցության շրջանակներում 2019 թվականի ընթացքում 35 միլիոնից կհասնի 70 միլիոն եվրոյի։ Այս պահին կառավարության հետ բավականին կառուցողական բանակցություններ ենք վարում, թե այս գումարը որտեղ օգտագործենք։ Վստահ եմ, որ տարեվերջին փաստաթղթերն ավարտին կհասցվեն, այսօր տեղի ունեցած հրաժեշտի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Այս պահին դեռ չեմ բացահայտի՝ որ ուղղությամբ է ծախսվելու այդ 70 միլիոն եվրոն», - ասաց նա։
Պյոտր Սվիտալսկին շեշտեց, որ ԵՄ-ն շուտով սկսելու է տեխնիկական քննարկումներ՝ հաջորդ բազմամյա ֆինանսական հատկացումների վերաբերյալ։
«Այն, ինչ պետք է տեղի ունենա 2021 թվականից հետո, կքննարկվի հիմա՝ Բրյուսելում», - նշեց եվրոպացի դիվանագետը։

Average level of EU’s annual assistance to Armenia to reach 70 million Euros: EU diplomat
The annual average level of assistance to Armenia, in the framework of the so-called bilateral assistance program in 2019 will reach 70 million Euros from the previous 35 million, outgoing EU ambassador to Armenia Piotr Switalski said at a news conference today.
The EU diplomat said that quite constructive negotiations are being held with the government on what to address the means.
“I am convinced that by the end of the year the documents will be finalized. As of now, I will not reveal on what the 70 million euros will be addressed to,” he said.
Switalski stressed that the EU will soon start technical discussions about the next financial allocations.