Նախիջևանի հատվածում կրակոցը եղել է ոչ թիրախավորված. Դավիթ Տոնոյան (Տեսանյութ)
Օրեր առաջ Ադրբեջանի կողմից Նախիջևանի հատվածում արձակած կրակոցները թիրախավորված չեն եղել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ Դավիթ Տոնոյանը:
«Կրակոցը եղել է ոչ թիրախավորված: Մենք միջոցներ ենք ձեռնարկել, կապ է հաստատված հարևանի հետ, որպեսզի այդ դեպքերը չկրկնվեն», - ասաց Տոնոյանը:
Հարցին, թե խոսքն այն կապի մասին է, որի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր հայտարարել, Տոնոյանը դրական պատասխան տվեց:
Ճշտող հարցին, թե ինչպե՞ս է աշխատում կապը, նախարարը նշեց.
«Դեպքը պատահում է, ստուգում ենք, զգուշացնում ենք, մյուս կողմը միջոցներ է ձեռնարկում: Սա միջնորդված կապ է, խոսում ենք ոչ անմիջական, խոսում ենք նշանակված պաշտոնյաների միջոցով: Սա նորմալ և դրական գործընթաց է»:
Հուլիսի 17-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Նախիջևանի հատվածում կրակոցներ էր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ՝ խախտելով հրադադարի ռեժիմը:

Выстрел на нахичеванском участке границы был нецелевым – Давид Тоноян
Произведенные несколько дней назад Азербайджаном выстрелы на нахичеванском участке границы были нецелевыми, заявил сегодня в беседе с журналистами министр обороны Армении Давид Тоноян.
«Выстрел был нецелевым. Мы предприняли меры, была установлена связь с соседней стороной, чтобы подобные инциденты не повторялись», - сказал Давид Тоноян.
На вопрос, идет ли речь об упомянутой премьер-министром Армении Николом Пашиняном оперативной связи, Давид Тоноян дал положительный ответ.
На уточняющий вопрос, как работает эта связь, министр обороны ответил:
«Случается инцидент, проверяем, предупреждаем, другая сторона принимает меры. Это опосредованная связь, говорим через назначенных лиц. Это нормальный и позитивный процесс».
Напомним, 17 июля ночью азербайджанская сторона произвела выстрелы в направлении армянских позиций на нахичеванском участке границы, нарушив режим прекращения огня.