Նախիջևանի հատվածում կրակոցը եղել է ոչ թիրախավորված. Դավիթ Տոնոյան (Տեսանյութ)
Օրեր առաջ Ադրբեջանի կողմից Նախիջևանի հատվածում արձակած կրակոցները թիրախավորված չեն եղել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ Դավիթ Տոնոյանը:
«Կրակոցը եղել է ոչ թիրախավորված: Մենք միջոցներ ենք ձեռնարկել, կապ է հաստատված հարևանի հետ, որպեսզի այդ դեպքերը չկրկնվեն», - ասաց Տոնոյանը:
Հարցին, թե խոսքն այն կապի մասին է, որի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր հայտարարել, Տոնոյանը դրական պատասխան տվեց:
Ճշտող հարցին, թե ինչպե՞ս է աշխատում կապը, նախարարը նշեց.
«Դեպքը պատահում է, ստուգում ենք, զգուշացնում ենք, մյուս կողմը միջոցներ է ձեռնարկում: Սա միջնորդված կապ է, խոսում ենք ոչ անմիջական, խոսում ենք նշանակված պաշտոնյաների միջոցով: Սա նորմալ և դրական գործընթաց է»:
Հուլիսի 17-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Նախիջևանի հատվածում կրակոցներ էր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ՝ խախտելով հրադադարի ռեժիմը:

Fire opened by Azerbaijani side in Nakhijevan sector not targeted: Armenia’s DM
The shooting by Azerbaijani side in Nakhijevan sector was not targeted, Defense Minister Davit Tonoyan told the reporters today.
“The shooting was not targeted. We have undertaken measures, established communication with our neighbor for such cases not to repeat again,” Tonoyan said.
Asked whether the communication has been established via operative communication stated by Nikol Pashiyan, Tonoyan gave positive answer.
As to how it works, the minister said, “The case happens, we check and warn, the other side undertakes measures. This is a mediated communication, we are speaking via appointed official. It is normal and positive process.”
On July 17 the Azerbaijani side opened fire in the direction of the Armenian postguards violating the ceasefire regime.