Եթե ՍԴ-ն վարույթ է ընդունել դատարանի դիմումը, ապա Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորում չէր կարող կիրառվել. Փաստաբան
22/07/2019 12:39
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան սահմանադրագետ Արամ Վարդևանյանը վստահ է՝ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորում չէր կարող կիրառվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումը Սահմանադրական դատարանի կողմից վարույթ ընդունելուց հետո։
«Սահմանադրական դատարանի կողմից դատարանի դիմումը վարույթ ընդունելը վկայում է այն մասին, որ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը (այս հոդվածով է Քոչարյանին մեղադրանքն առաջադրվել-խմբ.) խնդիր ունի, հետևաբար այդ պարագայում կալանավորումն առհասարակ չէր կարող կիրառվել», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Վարդևանյանը։
Նրա դիտարկմամբ, կալանավորումը, որը կիրառվել է Վերաքննիչ դատարանի որոշումից հետո, մարդու իրավունքների խախտում է համարվում։ «Սա ոչ թե իմ մեկնաբանությունն է, այլ Եվրոպական դատարանի, ինչպես նաև մեր երկրի Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումներից և ամենակարևորը՝ իրավունքի գերակայությունից բխող մեկնաբանություն է», - հավելեց փաստաբանը։
Քոչարյանի այսքան տևական կալանավորումը, ըստ Վարդևանյանի, հետագայում խնդիրների առաջ է կանգնեցնելու Հայաստանին։ Ելքը, նրա խոսքով, հետևյալն է՝ անհապաղ դատական նիստ գումարել ու որոշել դադարեցնել կալանավորումը։
Փաստաբանի եզրահանգումը մեկն է՝ կա քրեական օրենսգրքի վիճահարույց հոդված, որի հարցով ՍԴ-ն դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և Վենետիկի հանձնաժողով, հետևաբար չկա հիմնավոր կասկած, իսկ հիմնավոր կասկածի բացակայությունը նշանակում է անհապաղ ազատ արձակել Քոչարյանին։
Հիշեցնենք՝ Սահմանադրական դատարանը որոշել էր կասեցնել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործերի վարույթները և դիմել ՄԻԵԴ ու վենետիկի հանձնաժողով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։

Если КС принял к производству заявления суда, то к Роберту Кочаряне не мог применяться арест – адвокат
22/07/2019 16:03
Специалист по конституционному праву, член команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян уверен, что после принятия к производству Конституционным судом заявления суда общей юрисдикции Еревана, в отношении Роберта Кочаряна не мог быть применен арест.
«После того, как Конституционный суд принял к производству заявление о том, что статья 300.1 Уголовного кодекса (Кочаряну предъявлено обвинение по этой статье – ред.) имеет проблемы, арест вообще не мог применяться», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами Арам Вардеванян.
По его словам, арест, который применен после решения Апелляционного суда, является нарушением прав человека.
«И это не мои трактовки, это исходит из прецедентных решений нашего Кассационного суда, ЕСПЧ и, что самое главное, принципов верховенства права», - сказал юрист.
Арам Вардеванян отметил, что из-за столь длительного содержания Роберта Кочаряна под стражей Армения в дальнейшем встанет перед проблемами. Выход, по его словам, созвать немедленно судебное заседание и принять решение об отмене ареста.
Адвокат отметил, что есть статья Уголовного кодекса, которая содержит в себе проблему и относительности конституционности которой КС обратился в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию, следовательно, нет обоснованного подозрения, а отсутствие обоснованного подозрения означает, что Роберт Кочарян немедленно должен быть освобожден.
Напомним, Конституционный суд Армении приостановил производство дел о соответствии статьи 300.1 УК Армении (свержение конституционного строя) Конституции. Конституционный суд направил обращение в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию, чтобы получить их консультативное мнение. До этого рассмотрение дела откладывается.