Իրանը հսկում է ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի բոլոր նավերը Պարսից ծոցի շրջանում
Իրանի իշխանությունները հսկում են ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի բոլոր նավերի տեղաշարժերը Պարսից ծոցի տարածաշրջանում, հայտարարել է Իրանի ռազմածովային ուժերի հրամանատար, դերծովակալ Հոսեյն Հանզադին Իրանի Երիտասարդ լրագրողների ակումբ գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Այսօր մենք կարող ենք վստահությամբ ասել, որ հետևողականորեն հսկում ենք թշնամական բոլոր նավատորմների, հատկապես՝ ԱՄՆ-ի (ռազմածովային ուժերի) տեղաշարժերը՝ դրանց շարժվելու սկզբից մինչև (Պարսից ծոցի) տարածաշրջան ժամանման պահը», - նշել է Հանզադին:
Հանզադին ավելացրել է, որ Իրանի ռազմածովային ուժերը լուսանկարներով արձանագրում են ամերիկյան ռազմանավերի բոլոր տեղեշարժերը.
«Մենք ունենք լուսանկարներ և վիթխարի պահոց, որոնք ցուցադրում են ԱՄՆ-ի և կոալիցիայի ուժերի ակտիվությունը», - եզրափակել է նա:

В Иране заявили, что наблюдают за всеми кораблями ВМС США в районе Персидского залива
Иранские власти следят за передвижением всех военных кораблей Военно-морских сил (ВМС) США в регионе Персидского залива. Об этом заявил командующий ВМС Ирана, контр-адмирал Хосейн Ханзади в интервью иранскому агентству Клуб молодых журналистов.
"Сегодня мы можем с уверенностью сказать, что последовательно отслеживаем передвижение всех вражеских флотов, особенно [ВМС] США, с начала их движения до момента прибытия в регион [Персидского залива], - указал Ханзади. - Помимо времени прибытия, мы располагаем информацией о типах миссий, а также о кораблях, которые в них участвуют, и осуществляемой ими деятельности".
Ханзади добавил, что иранские ВМС фиксируют на фото все передвижения американских военных кораблей.
"Мы располагаем фотографиями и огромным архивом, демонстрирующими активность США и сил коалиции", - заключил контр-адмирал.