Փողոցային ակցիաները խնդիր չեն լուծի. Վահրամ Աթանեսյանը՝ Արցախում հնարավոր զարգացումների մասին
Արցախում տիրող ներքաղաքական գործընթացների վերաբերյալ Aysor.am-ը զրուցել է Արցախի խորհրդարանաի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախկին նախագահ, քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանի հետ
- Արցախում ակտիվ ներքաղաքական զարգացումների շրջան է: Նորմա՞լ եք համարում քաղաքական ուժերի կողմից նման ակտիվությունը, թե՞ զսպվածություն դրսևորելու անհրաժեշտություն, այնուամենայնիվ, կա:
- Երբ անցյալ տարի Բակո Սահակյանը հայտարարեց, որ չի մասնակցելու նախագահական ընտրություններին, քաղաքական ուժերի համար ինքնադրսևորման հնարավորություն բացվեց: Մինչ այդ նրանք կաշկանդված էին գործող իշխանությանը միասնաբար սատարելու հանձնառությամբ, որ ստանձնել էին դեռևս 2007թ.-ին: Բայց մի բան է ցանկությունը, այլ՝ հնարավորությունը: Իրական քաղաքական ռեժիմում այսօր նախագահի պաշտոնի հավակնորդ մեկ քաղաքական ուժ կա՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը: Մյուսներն առանձին-առանձին չեն կարող այլընտրանք ստեղծել, ուստի հայտարարում են վաղաժամ գործընթացների անցանկալիության մասին: Արտառոց ոչինչ տեղի չի ունենում: Աշխարհում ընդունված է քաղաքական նպատակների մասին հայտարարել ընտրություններից շատ առաջ: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում: Մենք պետք է քաղաքական այդ նոր մշակույթի կրողը դառնանք:
- Նախագահի հնարավոր թեկնածունների անուններ հիմա շրջանառվում են: Ըստ քաղաքական ուժերի հայտարարությունների՝ վերջնական անունները հայտնի կլինեն աշնանը: Թեկնածուներից որևէ մեկի շուրջ հնարավո՞ր եք համարում լայն կոնսոլիդացիա:
- Ոչ, մեզ համար դա անցած փուլ է: 12 տարի չորս կուսակցություն հանդիսացել է նախագահ Բակո Սահակյանի քաղաքական հենարանը: Նախագահն ինքը որևէ կուսակցություն չի ներկայացնում: Նման կոնսոլիդացիան արդարացված էր: Հաջորդ նախագահը կլինի կուսակցական: Այս իրավիճակում դժվար է համատեղել ծրագրեր, մոտեցումներ: Ի վերջո, կա քաղաքական կշռի խնդիր: Առաջատար ուժն ինչո՞ւ պիտի իր ռեսուրսը կիսի մեկ այլ կուսակցության հետ, որի վարկանիշը 5 տոկոս է կամ դրանից էլ ցածր:
- Այս օրերին հաճախ խոսվում է ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի և իր գրասենյակի նախաձեռնած ստորագրահավաքի վերաբերյալ: Սահմանադրական նման փոփոխությունների վերաբերյալ Հայաստանի և Արցախի տարբեր շրջանակների արձագանքները բացասական են: Բաբայանն էլ իր հերթին չի թաքցնում փողոցային ակցիաների միջոցով իր նպատակին հասնելու ձգտումը և հայտարարել էր անհրաժեշտության դեպքում տասնյակ հազարավոր մարդկանց փողոց հանելու մասին: Արցախում հանրությունը պատրա՞ստ է նման սցենարի: Ձեր կարծիքով փողոցային ակցիաների միջոցով հարցի լուծումն իրատեսակա՞ն տարբերակ է:
- Փողոցային ակցիաները խնդիր չեն լուծի: Բայց մյուս կողմից էլ չի կարելի անտեսել, որ հասարակության մի հատվածի համար ՊԲ նախկին հրամանատարը նախընտրելի է: Պետք է գտնվեն քաղաքական լուծումներ, որովհետև իրավական կարգավորումը տանում է փակուղի: Եթե Գերագույն դատարանը սահմանադրական փոփոխությունները ճանաչի սահմանադրությանը հակասող, ի՞նչ է հետևելու դրան՝ այս հեռանկարն է անհանգստացնող: Դիմակայությունից խուսափելու համար, թվում է, Ազգային ժողովը պարտավոր է ստեղծել քննարկումների հարթակ՝ ներգրավելով նաև արտախորհրդարանական ուժերին, հասարակական կազմակերպություններին, որպեսզի հնարավոր լինի հանգել փոխընդունելի հայտարարի: Եթե 15-16 000 քաղաքացի Սամվել Բաբայանին տեսնում է նախագահի թեկնածու, ապա այստեղ այնպիսի հանգուցալուծում պիտի գտնվի, որ կտանի իրավիճակի լիցքաթափման:
- Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Սամվել Բաբայանի անունը կապվում է արտաքին ուժերի ինչ-ինչ շրջանակների հետ և խոսվում, որ Բաբայանի միջոցով փորձ է արվում Արցախում անկայունություններ հրահրել: Հնարավո՞ր եք համարում նման բան:
- Արտաքին ինչ շրջանակների հետ է կապված ՊԲ նախկին հրամանատարը՝ պետք է մտահոգիչ լինի, իհարկե: Փաստն այն է, որ մեր հանրության մի հատվածը նրա հետ հույսեր է կապում: Այս իրողությունն անտեսել, նշանակում է գնալ սրացման: Կարծում եմ, քաղաքական կամքի առկայության դեպքում հնարավոր է սահմանադրական այնպիսի կարգավորման հասնել, որը Սամվել Բաբայանին թույլ կտա առաջադրվել նախագահի թեկնածու: Իսկ մնացածն իր քվեարկությամբ թող ժողովուրդը որոշի:
- Հայաստանյան իշխանություններից ինչպիսի՞ դերակատարություն եք ակնկալում Արցախում սպասվող ներքաղաքական զարգացումներում:
- Հայաստանի իշխանությունները չպետք է միջամտեն Արցախի ներքաղաքական կյանքին և պետք է պատրաստ լինեն համագործակցելու այն իշխանության հետ, որը կձևավորվի արցախահայության ազատ կամքի արտահայտությամբ:

Armenian authorities must not interfere into domestic political life of Artsakh: expert
Aysor.am has conducted interview with ex-chairman of the Artsakh’s parliament’s foreign committee, political analyst Vahram Atanesyan about the domestic political processes in Artsakh.
- Active domestic-political processes are taking place in Artsakh. Do you consider such activeness by political forces normal, or there is a need to display restriction?
- When last year Bako Sahakyan stated about not participating in presidential elections the political forces received an opportunity for self-manifestation. Before it they hesitated due to the commitment to support the authorities they assumed still in 2007. But the wish is one thing, the opportunity another. There is one political force to claim for presidential post – Free Homeland party. The others cannot create alternative separately thus they state about unwillingness to start processes early. Nothing extraordinary takes place. It is an accepted thing to state about political goals before elections, for instance in the USA. We must become the bearers of this new political culture.
- Names of possible candidates are being circulated currently. The final candidates will be known in fall. Over which candidate do you expect consolidation?
- We have passed this phase. For 12 years four parties were the political basis of Bako Sahakyan. The president himself does not represent a party. Such consolidation was justified. The next president will be from a party. In such situation it is difficult to combine programs, approaches. There is an issue of political weight. Why the leading force must share its resource with another party whose rating is 5% or less?
- On these days it is being widely spoken about former commander Samvel Babayan and the signature gathering, Babayan does not exclude reaching the goal through street protest actions. Are people of Artsakh ready for such scenario? Is this realistic way to solve the issue?
- Street actions will not solve issue, on the other hand we cannot ignore that for a part of society the former commander is a preferable candidate. Political solutions should be found as the legal regulation of the issue takes to a deadlock. If Supreme Court recognizes constitutional changes contradicting, what will follow it? The prospect is rather worrying. To avoid confrontation the National Assembly must create a platform for discussions involving non-parliamentary forces, NGOs as well to come to a mutually acceptable solutions. If 15,000-16,000 citizens see Samvel Babayan as presidential candidate a solution must be given to it.
- What role the Armenian authorities must have in the domestic political developments expected in Artsakh?
- Armenia’s authorities must not interfere into Artsakh’s domestic political life and must be ready to cooperate with the authorities to be formed by free expression of will of the people of Artsakh.