Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ
Հուլիսի 24-ին Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ: Այս մասին ահյտնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն և ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձել են հայ-վրացական երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի՝ երկուստեք համոզմունք հայտնելով, որ հետագա ակտիվ փոխգործակցությունը կնպաստի երկու հարևան ու բարեկամ պետությունների միջև մի շարք ուղղություններով համագործակցության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են առևտրատնտեսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ նշելով, որ այդ կապերի փոխշահավետ դինամիկ զարգացման համար անհրաժեշտ է համատեղ ջանքեր գործադրել առկա մեծ ներուժի կիրառման ուղղությամբ, այդ թվում տարածաշրջանային նոր ծրագրերի խթանման միջոցով:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Մամուկա Բախտաձեն դրական են գնահատել միջազգային կառույցներում և բազմակողմ այլ հարթակներում Հայաստանի և Վրաստանի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը: Կողմերը ԵՄ Արևելյան գործընկերության 10-ամյա հոբելյանի համատեքստում մտքեր փոխանակել են այդ նախաձեռնության ապագա տեսլականի և այդ ձևաչափում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերի շուրջ։
Այս առնչությամբ առանձնահատուկ ընդգծվել է երիտասարդության շրջանում կապերի խթանմանն ուղղված ծրագրերի նախաձեռնումը, ինչն առավել կամրապնդի ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքների հիման վրա գործող հասարակությունների հետագա մերձեցումը:
Վրաստանի վարչապետը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը բարձր են գնահատել վիրահայ համայնքի կամրջող դերակատարությունը երկու բարեկամ ժողովուրդների առավել մերձեցման և հարաբերությունների ամրապնդման հարցում։ Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր երախտագիտությունն է հայտնել Վրաստանի իշխանություններին՝ հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերած հոգատար վերաբերմունքի համար:
Վրաստանի վարչապետը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության անհրաժեշտությունը և այս ուղղությամբ Հայաստանի և Վրաստանի հետագա համագործակցության կարևորությունը:

Зограб Мнацаканян встретился с премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в рамках официального визита в Грузтию встретился 24 июля с премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Премьер-министром Грузии и глава МИД Армении обсудили в ходе встречи ряд вопросов двусторонней повестки, выразив обоюдно уверенность в том, что дальнейшее активное взаимодействие поспособствует укреплению и расширению сотрудничества между двумя дружественными и соседними государствами и народами по ряду направлений.
Собеседники выразили удовлетворение высоким уровнем торгово-экономических отношений между двумя странами, указав, что для взаимовыгодного динамичного развития этих связей необходимо приложить совместные усилия по использованию имеющегося большого потенциала, в том числе путем продвижения новых региональных проектов.
Зограб Мнацаканян и Мамука Бахтадзе позитивно оценили налаженное между Арменией и Грузией эффективное сотрудничество в международных структурах и на других многосторонних платформах. В контексте 10-летия программы ЕС «Восточное партнерство» стороны обменялись мнениями по поводу будущего этой инициативы и шагов, направленных на расширение сотрудничества в данном формате.
Глава МИД Армении и премьер-министр Грузии обменялись также мнениями по ряду вопросов региональной повестки, подчеркнув необходимость мира и стабильности на Южном Кавказе, а также важность дальнейшего сотрудничества Армении и Грузии в этом направлении.