Խիստ մտահոգիչ ու անընդունելի են կոնվենցիայում առկա որոշ գաղափարներ ու հասկացություններ. Մայր Աթոռը՝ Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին
26/07/2019 17:03
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը հայտարարություն է տարածել` անդրադառնալով Ստամբուլյան կոնվենցիային։ Դրանում ասված է.
«Վերջին շաբաթներին հանրության կողմից լայնորեն քննարկվում են Հայաստանի Հանրապետության 2018 թ. հունվարին ստորագրած «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի նպատակները, հիմնադրույթներն ու բանաձևումները, ինչպես նաև՝ դրա հետագա վավերացման նպատակահարմարությունը:
Եկեղեցին ողջունում է յուրաքանչյուր նախաձեռնություն, այդ թվում և իրավական փաստաթուղթ` կոչված բացառելու բռնությունը ընտանիքում և սոցիալական այլ միջավայրում: Բռնության ցանկացած դրսևորում դատապարտելի է: Անկախ գոյություն ունեցող արարչաստեղծ կենսաբանական տարբերություններից՝ բոլոր մարդիկ գտնվում են Աստծո անփոփոխ խնամքի ներքո, ինչպես վկայված է Հովհաննես առաքյալի ընդհանրական առաջին նամակում. «Տեսե՛ք ինչպիսի սեր շնորհեց մեզ Հայրը, որպեսզի մենք կոչվենք Աստծու զավակներ» (Ա Հովհ. 3.1):
Բռնության, ինչպես և ցանկացած չարիքի կանխարգելումը և դրա դեմ պայքարը պետք է իրագործվի այնպիսի միջոցառումներով, որոնք պատճառ չեն հանդիսանա նոր մեղքի ու նոր չարիքի: Այս առումով խիստ մտահոգիչ ու անընդունելի են կոնվենցիայում առկա որոշ գաղափարներ ու հասկացություններ:
Եկեղեցու բարոյագիտական ուսուցումների հետ անհամատեղելի են այն բանաձևումները և դրանց մեկնաբանությունները, որոնք կենսաբանական երկու սեռից զատ սահմանում են սեռի այլ տարբերակումներ (Կոնվենցիա, 4-րդ հոդվածի 3-րդ մաս, Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրանց դեմ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի բացատրական զեկույց, Ստամբուլ, 11.05.2011, հոդված 4, կետ 53, հոդված 60, կետ 313): Հիշյալ սահմանումները, փաստորեն, ճանաչում են անձի՝ անգամ սեփական «սեռը ընտրելու ազատության» իրավունքը: Մարդու իրավունքների և ազատությունների քրիստոնեական ուղղափառ ընկալումը բացառում է մարդու աստվածաստեղծ ինքնության աղճատումը կամ փոփոխությունը:
Հաշվի առնելով «սեռն ընտրելու ազատության» կոնվենցիայի ենթատեքստը՝ լուրջ տարակուսանքների և մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս նաև կոնվենցիայի պահանջը մասնակից պետություններից՝ արմատախիլ անելու այն ավանդույթները, որոնք հիմնված են «կանանց և տղամարդկանց կարծրատիպային դերաբաժանման գաղափարի վրա»` «կանանց և տղամարդկանց վարքագծի սոցիալական և մշակութային վարվելակերպերում փոփոխություններ մտցնելու նպատակով» (Կոնվենցիա, 12-րդ հոդվածի 1-ին մաս):
Կոնվենցիան մասնավոր հրահանգ է պարունակում նաև, որպեսզի «պաշտոնական ուսումնական ծրագրերում և կրթական բոլոր մակարդակներում» ներդրվեն ուսումնական նյութեր՝ առնչված նաև «կարծրատիպերից զերծ գենդերային դերերի» գաղափարին (հոդված 14), առանց հստակեցնելու ուսուցման համար տվյալ եզրաբանության բովանդակությունը:
Սեռի նկատմամբ կոնվենցիայի մոտեցումները հակադրության մեջ են նաև ընտանիքի վերաբերյալ Եկեղեցու անփոփոխ վարդապետության հետ, որի վրա խարսխված է ընտանիքի ազգային մեր ընկալումը: Եկեղեցու ուսմունքի համաձայն՝ ընտանիք կարող են կազմել այրը և կինը, որոնք սուրբ պսակով նվիրագործված ամուսնությամբ դառնում են մեկ մարմին և մեկ ամբողջություն, ինչպես ավանդում է Սուրբ Գիրքը (Ծննդ. 2.24, Մարկ. 10.7-8, Եփես. 5.31): Մեր ժողովուրդը մշտապես մեծարել է կնոջը Սուրբ Աստվածամոր օրինակով, գնահատել նրա դերն ու առաքելությունը ընտանիքում, հասարակական և ազգային կյանքում: Տղամարդու և կնոջ միությամբ ընտանիքը, հաստատված սիրո, փոխադարձ հարգանքի ու հասկացողության վրա, հիմնական երաշխիքներից է ազգի հարատևության, անհատի դաստիարակության ու հոգևոր աճի և պետության պատասխանատու քաղաքացու ձևավորման համար: Հետևաբար, ընտանիքում բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի միջոցառումները պետք է ելակետ ունենան ընտանիքի սրբության ու նվիրականության բնույթն ու արժեքը:
Արդ, նկատի առնելով, որ ազգային-հոգևոր մեր ինքնության և անվտանգության շահերի տեսանկյունից կոնվենցիայում առկա են խիստ մտահոգիչ դրույթներ ու հասկացություններ` հորդորում ենք հայրենի իշխանության պատասխանատու մարմիններին զերծ մնալ փաստաթղթի վավերացումից:
Հայրենի պետության զորացման և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի լուսավոր գալիքի կառուցմանն ի նպաստ կարևորում ենք ընտանիքում և հայրենի կրթական համակարգում հոգևոր, բարոյական և ազգային արժեքներով նոր սերնդի դաստիարակությունն ու կրթությունը, ինչպես նաև այս նպատակով զանգվածային լրատվամիջոցների պատասխանատու գործունեության արդյունավորումը:
Եկեղեցին հովվական իր առաքելությամբ շարունակելու է հոգևոր խնամք ու աջակցություն ցուցաբերել հայ ընտանիքներին` հաղթահարելու ներընտանեկան կյանքի խոչընդոտները և զորանալու ընտանիքի սրբության աստվածապարգև շնորհով:
Մեր աղոթքն է, որ Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոս Իր հանապազ խնամքի ներքո պահի մեր ժողովրդին, ամուր և հարատև սիրով ջերմացնի ընտանիքները և շինություն պարգևի հայրենի մեր պետությանը, արդյունավորի հանուն մեր հայրենիքի ու ժողովրդի առաջընթաց կյանքի ներդրված բոլոր ջանքերը»:

Некоторые идеи и понятия вызывают крайнюю обеспокоенность – ААЦ призывает власти Армении отказаться от ратификации Стамбульской конвенции
26/07/2019 20:03
Пресс-канцерярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина распространила заявление, касающееся Стамбульской конвенции.
«В течение последних недель общественность широко обсуждает цели, положения и формулировки подписанной Республикой Армения в январе 2018 года конвенция Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием, а также целесообразность ее дальнейшей  ратификации.
Церковь приветствует любую инициативу, в том числе и правовой документ, призванный исключить насилие в семье и другой социальной среде. Любой проявление насилия осуждаемо.
Однако предотвращение насилия и борьба с насилием должны осуществляться такими методами, которые не станут причиной для новых грехов и новых злодеяний. В данном контексте содержащиеся в конвенции некоторые идеи и понятия вызывают крайнюю обеспокоенность.
С нравственным учением Церкви несовместимы те формулировки и интерпретации, которые помимо двух биологических полов устанавливают другие разграничения пола (Конвенция, часть 3 статьи 4, объяснительный доклад Конвенции Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием, Стамбул, 11.05.2011, статья 4, пункт 53, статья 60, пункт 313). Указанные термины фактически признают даже право лица «на свободу выбора пола». Христианское православное восприятие прав и свобод человека исключает искажение или изменение данной Богом идентичности человека.
Учитывая подтекст Конвенции о «свободе выбора пола», повод для серьезных сомнений и комментариев дает также требование конвенции к государствам-участникам искоренить те традиции, основанные на «идее стереотипного разделения женщин и мужчин», «с целью изменения социальное и культурное поведение женщин и мужчин» (Конвенция, статья 12, пункт 1).
В Конвенции содержит также конкретное указание, чтобы «в официальных учебных программах и на всех уровнях образования» были внедрены учебные материалы, касающиеся идеи «гендерных ролей, лишенных стереотипов» (статья 14), без уточнения содержания данного термина для обучения.
Подходы Конвенции к полу несовместимы также с неизменным учением Церкви о семье и браке, на которой основано наше национальное восприятие семьи. Согласно учению Церкви, семью могут составить мужчина и женщина, которые  с возложением венцов становятся единым целым в Таинстве венчания, как передает Священное писание.
Наш народ всегда растил женщину по образу Пресвятой Богородицы, ценил ее роль и миссию в семье, общественной и национальной жизни. Семья – союз мужчины и женщины, основанный на любви, взаимном уважении и понимании – является одной из основных гарантий существования нации, воспитания и духовного роста личности и формирования ответственного гражданина государства. Следовательно, мероприятия по предотвращению насилия в семье и борьбы с насилием должны исходить из характера и ценности святости и преданности семье.
Учитывая, что с точки зрения интересов безопасности и национально-духовной идентичности в Конвенции содержатся положения и понятия, вызывающие крайнюю обеспокоенность, призываем компетентные органы отечественной власти воздержаться от ратификации документа.
Во благо усиления родного государства и построения светлого будущего всего армянского народа мы придаем важность воспитанию и образованию нового поколения в семьях и на духовных, моральных и национальных ценностях отечественной системы образования, а также продуктивности деятельности ответственных средств массовой информации с этой целью.