Եթե ժամանակին Ադրբեջանի սադրանքները «չմարվեն», ապա կարող են իրավիճակն առավել վտանգավոր հուն տեղափոխել. Տիգրան Աբրահամյան
29/07/2019 19:19
Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական շփման գծում հակառակորդի կողմից զինադադարի խախտման դեպքերին և ֆեյսբուքյան էջում գրել.
«Մի շաբաթ առաջ անդրադարձել էի սահմանային իրավիճակին և նշել, որ ադրբեջանական կողմը երկու տասնօրյակ է սադրանքների տեղեկատվական նախապատրաստության փուլում է: Ցավոք, մեկ շաբաթ անց զոհ և վիրավորներ ունենք:
Այսօր էլ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Արցախի ուղղությամբ, հայկական կողմը, ադրբեջանական բնակավայրերի ուղղությամբ կրակ է բացել, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը:
Այս փուլում, Տավուշի և Վայոց ձորի ուղղությամբ, ադրբեջանական սադրանքները թեև վտանգավոր են, սակայն «մանյովրային» բնույթի են: Եթե ժամանակին դրանք «չմարվեն», ապա կարող են իրավիճակն առավել վտանգավոր հուն տեղափոխել, նաև՝ սահմանագծի այլ ուղղություններ»:

If Azerbaijan’s provocations are not “extinguished”, situation to become dangerous: Artsakh president’s consultant
Consultant to the president of Artsakh Tigran Abrahamyan referred to the cases of violation of ceasefire regime by the Azerbaijani side on the line of contact.
“A week ago I have referred to the situation on the border and noted that the Azerbaijani side is in the phase of preparation of provocative information for the past twenty days. Unfortunately, we have one killed and wounded a week after. Today as well the Azerbaijani mass media report that the Armenian side opened fire in the direction of Artsakh, in the direction of the Azerbaijani settlements, which does not correspond to reality” he wrote on Facebook.
“In this phase the Azerbaijani provocations in the direction of Tavush and Vayots Dzor are though dangerous but are of “maneuver” nature. If they are not “extinguished” on time, the situation may become more dangerous,” he wrote.