Բացարձակապես հորինված մեղադրանքներով ինձ ամեն գնով մեկուսացնելու ջանասիրությունը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում. Քոչարյան
30/07/2019 12:28
Եթե դա միայն սևեռուն վենդետա է, ապա վարչապետի հոգեբանական պատկերը պետք է անհանգստացնի հասարակությանը, «Գոլոս Արմենիի» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հացին, թե արդյոք իր դեմ ուղղված վենդետան ինչ-որ աշխարհաքաղաքական նպատակ ունի, թե՞ փորձ է անցյալի հաշիվներ մաքրելու կամ էլ 2008-ի մարտի 1-ի հետևանքներն իր վր բարդելու:
«Բացարձակապես հորինված մեղադրանքներով ինձ ամեն գնով մեկուսացնելու ջանասիրությունը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում: Եթե դա միայն սևեռուն վենդետա է, ապա վարչապետի հոգեբանական պատկերը պետք է անհանգստացնի հասարակությանը: Քաղաքագետներին դուր չի գալիս իռացիոնալությունը, և նրանք իմ հետապնդման բացատրելի շարժառիթներն են փնտրում: Նրանց մտահոգությունները ճշմարտանման են, սակայն, այնուամենայնիվ, մնում են վերլուծական եզրահանգումների ոլորտում», - ասել է նա:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե իր կալանավորումը քաղաքագետների մի խումբ կապում է ՀՀ-ում ռուսական ազդեցության թուլացման հետ, Քոչարյանը նշել է.
«Արտաքին քաղաքականության մեջ ընդունելի և ըմբռնելի կոմպլեմենտարության միջանցքը Հայաստանի համար չափազանց նեղացել է: Դա շատ է բարդացնում մի գիշերվա մեջ աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումները փոխած իշխանությունների կյանքը: Պարզ է, որ նրանք շարունակում են մտածել այնպես, ինչպես ժամանակին էին մտածում, սակայն ստիպված են ձևացնել, ձևական անկեղծություն ցուցադրել, ինչը միշտ չէ, որ ստացվում է: Այստեղից էլ` քաղաքական երկերեսանիությունը, աշխարհաքաղաքական լղոզված ուղենիշները, մշտական ձախողումները և, որպես հետևանք, գործընկերների հետ ոչ լիարժեք հարաբերությունները: Հնարավոր չէ հաջողությամբ անել մի բան, ինչին չես հավատում, ինչում համոզված չես»:

Усердие, с которым пытаются любой ценой меня изолировать по совершенно надуманным обвинениям, вызывает много вопросов – Роберт Кочарян
30/07/2019 12:59
Если это только навязчивая вендетта, то психологический профиль премьера должен вызывать у общества беспокойство, заявил в интервью газете «Голос Армении» второй президент Армении Роберт Кочарян, отвечая на вопрос, преследует ли вендетта в его отношении некую геополитическую цель или речь идет только о сведении счетов и попытке переложить на него вину за событий 1 марта 2008 года.
«Усердие, с которым пытаются любой ценой меня изолировать по совершенно надуманным обвинениям, вызывает много вопросов. Если это только навязчивая вендетта, то психологический профиль премьера должен вызывать у общества беспокойство. Политологам не нравится иррациональность, и поэтому они ищут объяснимые мотивы моего преследования. Их опасения правдоподобны, но все же остаются в сфере аналитических выводов», - сказал Роберт Кочарян.
Касаясь замечания, что некоторые политологи (в том числе российские) связывает его арест со стремлением ослабить российское влияние на Армению, Роберт Кочарян отметил:
«Для Армении коридор для приемлемой и объяснимой комплементарности во внешней политике чрезвычайно сузился. Это осложняет жизнь властей, которые "поменяли" геополитические ориентиры за одну ночь. При этом они продолжают думать по-прежнему, но вынуждены притворяться, имитировать искренность, что далеко не всегда получается. Отсюда и исходят политическое двурушничество, размазанные геополитические ориентиры, постоянные проколы и, как следствие, неполноценные отношения с партнерами. Невозможно успешно делать то, во что не веришь и в чем не убежден».