Բացարձակապես հորինված մեղադրանքներով ինձ ամեն գնով մեկուսացնելու ջանասիրությունը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում. Քոչարյան
30/07/2019 12:28
Եթե դա միայն սևեռուն վենդետա է, ապա վարչապետի հոգեբանական պատկերը պետք է անհանգստացնի հասարակությանը, «Գոլոս Արմենիի» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հացին, թե արդյոք իր դեմ ուղղված վենդետան ինչ-որ աշխարհաքաղաքական նպատակ ունի, թե՞ փորձ է անցյալի հաշիվներ մաքրելու կամ էլ 2008-ի մարտի 1-ի հետևանքներն իր վր բարդելու:
«Բացարձակապես հորինված մեղադրանքներով ինձ ամեն գնով մեկուսացնելու ջանասիրությունը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում: Եթե դա միայն սևեռուն վենդետա է, ապա վարչապետի հոգեբանական պատկերը պետք է անհանգստացնի հասարակությանը: Քաղաքագետներին դուր չի գալիս իռացիոնալությունը, և նրանք իմ հետապնդման բացատրելի շարժառիթներն են փնտրում: Նրանց մտահոգությունները ճշմարտանման են, սակայն, այնուամենայնիվ, մնում են վերլուծական եզրահանգումների ոլորտում», - ասել է նա:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե իր կալանավորումը քաղաքագետների մի խումբ կապում է ՀՀ-ում ռուսական ազդեցության թուլացման հետ, Քոչարյանը նշել է.
«Արտաքին քաղաքականության մեջ ընդունելի և ըմբռնելի կոմպլեմենտարության միջանցքը Հայաստանի համար չափազանց նեղացել է: Դա շատ է բարդացնում մի գիշերվա մեջ աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումները փոխած իշխանությունների կյանքը: Պարզ է, որ նրանք շարունակում են մտածել այնպես, ինչպես ժամանակին էին մտածում, սակայն ստիպված են ձևացնել, ձևական անկեղծություն ցուցադրել, ինչը միշտ չէ, որ ստացվում է: Այստեղից էլ` քաղաքական երկերեսանիությունը, աշխարհաքաղաքական լղոզված ուղենիշները, մշտական ձախողումները և, որպես հետևանք, գործընկերների հետ ոչ լիարժեք հարաբերությունները: Հնարավոր չէ հաջողությամբ անել մի բան, ինչին չես հավատում, ինչում համոզված չես»:

Efforts to isolate me at any cost by absolutely made-up charges raise many questions: Kocharyan
If charges against me are just a vendetta the prime minister’s psychological picture must worry the people, Armenia’s second president Robert Kocharyan said in an interview with Golos Armenii paper, asked whether the vendetta against him is of geo-political nature or an attempt to clean the accounts of past and put the responsibility of March 1, 2008 developments on him.
“The efforts to isolate me at any cost by these made-up accusations raise many questions, if it is a vendetta the psychological picture of the prime minister must worry the people,” Kocharyan said.
As to the comment that according to a group of political analysts his arrest is connected with the weakening of Russia’s influence in Armenia, Kocharyan said, “The acceptable and understandable corridor of complementarity in foreign policy has rather narrowed for Armenia. It greatly complicates the life of the authorities who changed their geo-political orientations in one night. It is clear that they continue thinking in a way they used to but they are showing quite another thing which not always succeeds. This results in political hypocrisy, blurred geo-political guidelines, permanent failures and as a result incomplete relations with partners. It is impossible to succeed in a thing you do not believe in or you are not convinced in.”