«Փաստ». Սամվել Բաբայանի գրասենյակում չեն թաքցնում, որ շատ բան կախված է Փաշինյանի որոշումից
«Փաստ» թերթը գրում է. «Արցախում Սամվել Բաբայանի նախաձեռնած ստորագրահավաքն ավարտվել է, սակայն Բաբայանի թիմը դեռ չի շտապում դրանք ներկայացնել ԿԸՀ. առաջիկա օրերին կներկայացվի։ Դիմումները հանձնելու՝ օրենքով նախատեսված ժամկետը դեռ չի ավարտվել, իսկ այդ ընթացքում նախաձեռնության անդամները սրբագրում են ստորագրությունների թերթիկները։ Սպասվում է, որ ԿԸՀ կհանձնվի մոտ 17-18 հազար ստորագրություն, որը իրավական և ընթացակարգային առումով պետք է ստուգվի նաև ԿԸՀ-ի կողմից։
Հետագա անելիքների մասին Բաբայանի գրասենյակում լռում են՝ չթաքցնելով, որ շատ բան կախված է վարչապետ Փաշինյանի՝ Արցախ կատարելիք այցից, ի վերջո, Բաբայանը դեռ մի տարի առաջ հայտարարել էր, որ իր քաղաքական ակտիվությունն Արցախում կախված է Փաշինյանի որոշումից, և այսօր նա ակնկալում է Փաշինյանի վերջնական դիրքորոշումն իր քաղաքական հեռանկարի առումով։
Սակայն հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ԱԺ պետաիրավական հարցերի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասել էր, որ Սամվել Բաբայանի նախաձեռնած ստորագրահավաքն իրավական տեսանկյունից խնդրահարույց դրույթ է ներկայացնում։ Սա, ի դեպ, քաղաքական ու քաղաքագիտական շրջանակներում գնահատվեց որպես ուղերձ Փաշինյանի կողմից»:

«Паст»: В офисе Самвела Бабаяна не скрывают, что многое зависит от решения премьер-министра Никола Пашиняна
30/07/2019 11:59
Газета «Паст» пишет, что в Арцахе завершился инициированный Самвелом Бабаяном сбор подписей, однако команда Бабаяна пока не спешит подать документы в ЦИК – вскоре представит. Предусмотренный законом срок для сдачи документов еще не завершился и в этот период члены инициативы вносят корректировки в бумаги с подписями. Ожидается, что в ЦИК будут представлены 17-18 тысяч подписей, которые в правовом и процедурном плане должны быть проверены также со стороны ЦИК.
«О дальнейших действиях в офисе Бабаяна молчат, не скрывая, что многое зависит от предстоящего визита премьер-министра Никола Пашиняна в Арцах, в конце концов, Бабаян еще год назад заявил, что его политическая активность в Арцахе зависит от решения Пашиняна и сегодня он ждет окончательной позиции Пашиняна по поводу своего политического будущего.
Напомним, однако, что депутат фракции "Мой шаг", председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян в ходе состоявшейся на днях  пресс-конференции в Степанакерте заявил, что инициированный Самвелом Бабаяном сбор подписей представляет с правовой точки зрения сомнительное положение. Это, кстати, было оценено в политических и политологических кругах как послание Пашиняна», - пишет газета.