«Սանիթեք» ընկերության՝ Թբիլիսիում մամուլի ասուլիս հրավիրելը կարող է վնաս լինել և մեր քաղաքին, և մեր պետությանը. Դավիթ Խաժակյան (Տեսանյութ)
30/07/2019 12:14
«Սանիթեք» ընկերության՝ Թբիլիսիում մամուլի ասուլիս հրավիրելը կարող է վնաս լինել և մեր քաղաքին, և մեր պետությանը, լրագրողների հետ զրուցյում ասաց Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը։
«Այն կարող է հեղինակազրկել մեր պետականությունը, որովհետև խոսքը գնում է մի կազմակերպության մասին, որը հանդիսանում է օտարերկրյա ներդրող ու այդ ներդրողի կողմից հարևան պետության մայրաքաղաքում ասուլիս իրականացնելը, մենք, կարծում ենք, որ ուղղակիորեն ազդելու է Երևանի հեղինակության վրա», - ասաց նա։
Դավիթ Խաժակյանը կոչ արեց «Սանիթեք»-ի ղեկավարությանը զերծ մնալ այդ քայլից։
«Կարծում եմ, որ այս կոչը նաև մեր լրագրողական համայնքը կհղի «Սանիթեք»-ին, որովհետև խնդիրը լոկալ բնույթի է և չի կարող հարևան պետությունում քննարկման առարկա դառնալ», - ասաց նա։
«Լույս» խմբակցության ղեկավարի խոսքով՝ առ այս պահը որևէ բացատրություն տրված չէ, թե ինչու են Թբիլիսիում ասուլիս հրավիրել։
«Այսքան ժամանակ «Սանիթեք»-ը իր խնդիրները Երևանում բարձրաձայնելու խոչընդոտ չի ունեցել, ավելին, մենք՝ ավագանու անդամներս, բազմիցս խոսել ենք «Սանիթեք»-ին վերաբրող խնդիրների մասին այն տեսանկյունից, որ քաղաքապետարանը ևս քայլեր ունի իրականացնելու «Սանիթեք»-ի մոտ առաջացած խնդիրնեը լուծելու համար», - ասաց Խաժակյանը։

Созыв компанией «Санитек» пресс-конференции в Тбилиси может навредить нашему городу, нашему государству – Давид Хажакян
30/07/2019 14:56
Созыв компанией «Санитек» пресс-конференции в Тбилиси может навредить нашему городу, нашему государству, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давид Хаджакян.
«Это может дискредитировать наше государство, поскольку  речь идет о компании, которая является иностранным инвестором, и проведение этим инвестором пресс-конференции и обсуждения в столице соседнего государства напрямую повлияют на репутацию Еревана», - сказал Давид Хажакян.
Д.Хаджакян призвал руководство и совладельцев компании воздержаться от этого шага.
«Я думаю, что с этим призывом к "Санитек" должно также обратиться наше журналистское сообщество, поскольку этот вопрос носит локальный характер и не может быть предметом обсуждения в соседней стране  – тем более в такой сложной политической обстановке», - отметил Д.Хажакян.
По его словам руководителя фракции «Луйс», до сих пор не представлено никаких разъяснений относительно того, почему было принято решение о созыве пресс-конференции в Тбилиси.
«За столько времени у "Санитек" не было препятствий для представления своих проблем в Ереване. Более того, мы, члены Совета старейшин от разных фракций,  неоднократно говорили о проблемах, касающихся компании – в том плане, что мэрия также должна предпринять шаги для решения возникших у "Санитек" проблем», - сказал Давид Хажакян.