Բաքուն սկսել է բացահայտ սպառնալիքի լեզվով խոսել՝ չկաշկանդվելով անգամ իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններով. փորձագետ
30/07/2019 14:29
Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում հրադադարի խախտման դեպքերը ի վերջո ստիպեցին հայկական կողմին ի լրացումն Դուշանբեի բանավոր պայմանավորվածությունների` փորձել վերականգնել հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմները` թեկուզև «Դուշանբե+»-ի անվան տակ, այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը։
«Արցախից հայկական զինված ուժերի դուրսբերման պահանջը Բաքվի կողմից նոր չէ. այդ մասին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր նաև արտգործնախարարների` Վաշինգտոնում սպասվող հանդիպումից առաջ: Սակայն վերջին օրերին Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին եղած լարվածությունը, որի հետևանքով հայկական կողմը երկու վիրավոր և մեկ զոհ ունեցավ, խոսում է այն մասին, որ այժմ ադրբեջանական կողմն անցել է  բացահայտ սպառնալիքի լեզվով խոսելուն՝ չկաշկանդվելով իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններով։
Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ՝ որպես տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության երաշխիք առանձնացվում են բանակցային փաթեթի երկու տարր՝ հայկական զորքերի դուրսբերումը և փախստականների վերադարձը իրենց նախկին բնակության վայրեր։ Նման մոտեցումը ուղղակի հարվածի տակ է դնում բանակցային գործընթացի էությունն ու շարունակականությունը, և սա չպիտի անարձագանք մնա առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից», - նշեց փորձագետը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն առաջ է տանում խնդրի լուծման փուլային տարբերակը, ինչը հայկական կողմերի համար անընդունելի է։
Հերմինե Մխիթարյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում հրադադարի խախտման դեպքերը ի վերջո ստիպեցին հայկական կողմին ի լրացումն Դուշանբեի բանավոր պայմանավորվածությունների` փորձել վերականգնել հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմները` թեկուզև «Դուշանբե+»-ի անվան տակ:
«Այս պարագայում կարևոր չէ, թե ինչպես կանվանենք այն`«Դուշանբե+», թե Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածություններ: Կարևորը դրանց կարևորությունը գիտակցելն ու օրակարգ բերելու հարցում հետևողականություն դրսևորելն է: Անշուշտ, այսօր բանակցային գործընթացի պահպանման համար շատ կարևոր է նաև միջազգային հանրության արձագանքը։ Ադրբեջանի ապակառուցողական քայլերն ու հայտարարությունները պիտի հասցեական ու հստակ գնահատականի արժանանան, այլապես իրապես կվտանգվի խնդրի խաղաղ կարգավորման հեռանկարը», - ամփոփեց խոսքը փորձագետը։

Баку заговорил на языке открытых угроз, не сковывая себя взятыми международными обязательствами – эксперт
30/07/2019 17:06
Случаи нарушения режима прекращения огня за последние несколько месяцев, наконец, вынудили армянскую сторону попытаться в дополнение к устным договоренностям в Душанбе восстановить механизмы расследования нарушения перемирия, пусть даже под названием «Душанбе+», заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Эрмине Мхитарян.
«Требование Баку вывести из Арцаха армянские Вооруженные силы – не новость: об этом МИД Азербайджана заявил также до предстоящей встречи министром иностранных дел в  Вашингтоне. Однако зафиксированная в последние дни на границе между Арменией и Азербайджаном напряженность, вследствие которой с армянское стороны есть одна жертва и двое ранены, свидетельствует о том, что сейчас азербайджанская сторона перешла к языку открытых угроз, не сковывая себя взятыми на себя международными обязательствами.
В заявлении МИД Азербайджана в качестве гарантии регионального мира и стабильности
отмечаются два разных элемента переговорного пакета – вывод армянских войск и возвращение беженцев в места прежнего проживания. Подобный подход просто ставит под угрозу суть и продолжение переговорного процесса и не должен оставаться без реакции, в первую очередь со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - отметила эксперт, добавив, что Азербайджан последовательно продвигает поэтапный вариант решения конфликта, что неприемлемо для армянских сторон.
Эрмине Мхитарян обратила внимание на то обстоятельство, что в течение последних нескольких месяцев случаи нарушения режима прекращения огня, наконец, заставили армянскую сторону попытаться восстановить в дополнение к устным договоренностям в Душанбе механизмы расследования нарушения перемирия, пусть даже под названием «Дашанбе+».
«В данном случае неважно, как мы назовем это – "Душанбе+" или договоренности в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. Главное – осознать их важность и проявить последовательность в вопросе их возвращения в повестку. Несомненно, сегодня для сохранения переговорного процесса очень важна также реакция международного сообщества. Деструктивные шаги и заявления Азербайджана должны удостоиться адресной и четкой оценки, в противном случае перспектива мирного урегулирования конфликта фактически окажется под угрозой», - резюмировала эксперт.