Մենք խիստ հայամետ ենք և զգուշորեն կառուցել ենք ազգային անվտանգության ճարտարապետությունը. ԱԳ նախարար
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, ԱԳ նախարարության լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, հարցազրույց է տվել Մարշալի հիմնադրամի ավագ հետազոտող Ջոնաթան Կացին
- Ի՞նչ ազդեցություն ունեցավ 2018թ. թավշյա հեղափոխությունը ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգի, մասնավորապես առավել կարևոր գործընկերների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների վրա:
- Ես կարծում եմ՝ մեր առջև դրված ամենամեծ մարտահրավերը, ամենակարևոր առաջնահերթությունը հստակ պարզաբանելն էր, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը վերաբերում է միայն Հայաստանին, և այն բացառապես ներքին խնդիր էր: Պարզաբանել, որ այն շատ կարևոր զարգացում էր Հայաստանում՝ հայերի համար՝ ուղղված հանրային կառույցների, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդմանը՝ ժողովրդին և տնտեսությանը, ազգային անվտանգության օրակարգին, ժողովրդավարական հաստատությունների միջոցով կայունության նպատակներին ավելի լավ ծառայելու համար: Մեր ժողովրդավարության ամրապնդումը մեր՝ որպես հասարակության էվոլուցիայի հարց էր այնպես, ինչպես նմանօրինակ հարց է նաև մեր պետության և ազգային անվտանգության օրակարգի ամրապնդումը: Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը շատ զգուշորեն է կառուցված՝ ամրապնդելու ազգային անվտանգության ճարտարապետությունը մեր հիմնական գործընկերների՝ Ռուսաստանի, Եվրոպական միության և ԱՄՆ-ի հետ ներգրավվածությամբ: Ուստի, մենք արկածախնդիր չենք, որպեսզի վտանգ ստեղծենք՝ նավակը ճոճելով այն աստիճանի, որ խարխլվեին թավշյա հեղափոխության նպատակները և խաթարվի ժողովրդի անվտանգությունը: Մենք այս կամ այն ուղղության չենք հարում: Մենք խիստ հայամետ ենք, և մեր արտաքին քաղաքականությունը նույնպես խիստ հայակենտրոն է: Այս շրջանակներում, ռազմավարական մոտեցման միջոցով, մենք զգուշորեն կառուցել ենք ազգային անվտանգության ճարտարապետությունը, որի կարևորագույն մասն է արտաքին քաղաքականությունը, և որի շրջանակներում մեր գործընկերներից յուրաքանչյուրի հետ ամուր հարաբերություններն իրենց ուրույն տեղն ունեն մեր ազգային անվտանգությանը յուրովի նպաստելու գործում:
- Կա՞ն օրինակներ, թե ինչպես կարող են ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը հարթել տարաձայնությունները, նվազեցնել լարվածությունը և առաջ տանել իրենց հարաբերությունները ճիշտ ուղղությամբ: Եվ ի՞նչ դեր կարող է ունենալ Հայաստանը՝ այս ամենին օժանդակելու գործում:
- Մենք ունենք Ռուսաստանի, ԱՄՆ, Եվրոպական երկրի՝ Ֆրանսիայի համագործակցության շատ լավ օրինակ, թե ինչպես են վերջիններս միասին աշխատում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահներ: Երկրներ, որոնք միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ կարող են ունենալ անհամաձայնություննե, սակայն այս առանձին դեպքում մենք գործ ունենք շատ լավ համակարգված, խստորեն համախմբված համագործակցության հետ, որը շատ լավ աշխատում է իրենց հստակ նպատակի՝  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Եթե ավելի մանրամասն անդրադառնանք Հայաստանի դերակատարությանը, ապա նշեմ, որ  մենք հետաքրքրված ենք հետագա կայունության պահպանման և լարվածության նվազեցման մեջ: Հայաստանը կարող է նպաստել տարածաշրջանային կայունությանը: Երբ կա կայունության կղզի, ինչպիսին Հայաստանն է, դա ձեռնտու է բոլորին: Մենք ցանկանում ենք նպաստել կայունությանը: Մենք կարող ենք նպաստել դրան՝ առճակատումը մերժելու միջոցով՝ կենտրոնանալով այն ոլորտների վրա, որտեղ շահերը կարող են միավորվել՝ ի նպաստ կայունության: Մենք կարող ենք ներդրում ունենալ այդտեղ: Հայաստանը իրապես ի ցույց է տվել դժվար մարտահրավերներին արձագանքելու իր կարողությունը. այն է, որ հնարավոր է նույնիսկ այս անհանգիստ ժամանակաշրջանում և առկա մարտահրավերների պայմաններում հարաբերությունները կառուցել կարևորագույն գործընկերների՝ Ռուսաստանի, ԵՄ և Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցության ոգով՝ մեկ գործընկերոջ հետ հարաբերությունները երբեք չկառուցելով մյուսի հաշվին:
- Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն ամրապնդվում են: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը լիարժեք օգտվել ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից (ՀԸԳՀ) և որո՞նք են  դրա՝ ուժի մեջ մտնելու ժամկետները:
- Այս կարևոր համաձայնագիրն ամրապնդում է աճող քաղաքական, տնտեսական երկխոսությունը և գործընկերությունը ԵՄ հետ: ՀԸԳՀ լիարժեք ուժի մեջ մտնելու հարցն ավելի շատ տեխնիկական է, քանի որ այն գործնականում կիրարկվում է: Ինչու՞: Քանի որ մենք արդեն իսկ ունենք համապատասխան մեխանիզմ՝ ժամանակավոր կիրարկում: Հայաստանը վավերացրել է համաձայնագիրը, Եվրոպական Խորհրդարանը՝ նույնպես, այժմ անհրաժեշտ է ԵՄ 28 երկրների վավերացումը, և նրանցից յուրաքանչյուրն ունի վավերացման իր սեփական ընթացակարգը: ԵՄ 18 անդամ երկրներ արդեն իսկ վավերացրել են այն: Հետևաբար, ներկայումս դեռ կա 10 երկիր, որ պետք է վավերացնի համաձայնագիրը, և նրանք պատրաստ են վավերացնել այն, քանի որ չկա որևէ քաղաքական խոչընդոտ: Սա պարզապես ներքաղաքական գործընթաց է:
Փաստացի, առկա դրույթների 80%-ն արդեն իսկ կիրարկման փուլում է: Մենք համակարգել և համաձայնեցրել ենք կիրարկման ճանապարհային քարտեզը, և կիրարկումն իրականացվում է: Եվրոպան հետևողական, շարունակական մասնակիցն է եղել Հայաստանի ինստիտուտների, պետական կառույցների զարգացմանը, տնտեսության զարգացմանը: 2018թ. տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից ի վեր, մենք ԵՄ հետ շատ ինտենսիվ, ծավալուն քաղաքական և տնտեսական ներգրավվածության մեջ ենք: Որպես այս գործընթացի մի մաս՝ մենք ցանկանում ենք ներգրավվել ԵՄ հետ վիզայի ազատականացման երկխոսության մեջ, որի վերջնական արդյունքը կլինի համապատասխան համաձայնագրի կնքումը:
Այսօր մենք ունենք ՀԸԳՀ՝ որպես նոր իրավական հիմք, որի հիմքով շարունակում ենք մեր համագործակցությունը, և ձեռնարկելու այս ուղղությամբ հետագա քայլեր՝ ի նպաստ հայ ժողովրդի: ՀԸԳՀ մի փաստաթուղթ է, որն առնչվում է բազմաթիվ ոլորտների, այն իր մեջ ներառում է քաղաքական, արդարադատության և ազատությունների մասեր, ինչպես նաև լայն ոլորտային հատված: Այն համապարփակ համաձայնագիր է, որը ներառում է տրանսպորտի, էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի, առևտրի և տնտեսության, մշակույթի, կրթության և այլ ոլորտներ: Համաձայնագիրը նախատեսում է Հայաստանի և ԵՄ միջև օրենսդրական դաշտի մոտարկում, ինչպես նաև առևտրի և ներդրումների ոլորտում խթանում:
Հետևաբար, ՀԸԳՀ մեզ համար գործիք է՝ առավել բարելավելու մեր նորմատիվ կամ չափորոշիչային կարգավորումները, որոնք պետք է նպաստեն մեր պետության զարգացմանը:

We are strictly pro-Armenia and our foreign policy is strictly Armenia-centered: Armenia’s FM
Question. What was the impact of the Velvet Revolution of 2018 on Armenia’s foreign policy agenda, particularly toward some of your bigger partners: Russia, the United States, and the European Union?
Answer. I think the most important challenge before us, the most important priority, was to make it very clear that Armenia’s Velvet Revolution was strictly about Armenia and it was a strictly a domestic affair; that this was a very important development in Armenia for Armenians; for consolidating public institutions, democratic institutions to serve the nation and economy better, to serve our national security agenda better, to serve the purposes of stability through democratic institutions.
Strengthening our democracy was a matter of our evolution as a society, as is the strengthening of our state, and strengthening our national security agenda. Armenia’s foreign policy has been built in a very careful way to consolidate the national security architecture through engagements with our major partners Russia, the European Union, and the United States. So, we were not adventurous to risk rocking the boat to an extent that we could undermine the purposes of the Velvet Revolution and undermine the security of the nation.
We are not pro one direction or another. We are strictly pro-Armenia and our foreign policy is strictly Armenia-centered. And within this, through a strategic approach, we have carefully built a national security architecture, of which foreign policy is an important part, and within which strong relations with each our partners have an important part to contribute to our national security, in their own way.
Question. Are there examples of how the United States and Russia can address their differences, reduce tensions, and move their relationship forward in the right direction, and what role can Armenia play to help this?
Answer. There is a very good example of cooperation of Russia, the United States, and a European country, France, working together as co-chairs of the OSCE Minsk Group. Countries that may not necessarily agree on many issues on the international agenda, but in this particular case it’s a very well-coordinated, very strongly consolidated form of co-operation that works very well for the specific purpose they are set, which is the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
If we elaborate further on the role of Armenia, we are interested in further stability and reducing tension. Armenia can contribute to stability in the region. When you have an island of stability, like Armenia, it works well for everyone. We’re willing to be contributors to stability. We can be contributors by way of denying confrontation, by way of absorbing the areas in which the interests can be combined for the sake of stability. We can be contributors to that.
Armenia has been genuine in demonstrating a capacity to address difficult challenges. That it is possible to build relations with your major partners—Russia, the EU and the United States —while also having in mind, especially now, the turbulent time and the challenges that have obviously arisen, and still insisting on the capacity to build relations with one partner never at the expense of another.
Question. Relations are strengthening between Armenia and the EU. How can Armenia take full advantage of its Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with the EU and what is the timeline for it to enter into force?
Answer. This important agreement enhances a growing political and economic dialogue and partnership with the EU. The question of the CEPA fully entering into force is rather more a technical one because it is practically in force. Why? Because we already have a mechanism, a provisional application. Armenia ratified it; the European Parliament ratified it; now it takes 28 EU countries to ratify it and each of them has their own method. Eighteen EU members have already ratified it. So, currently there are still 10 to do so and they’re going to, there is no political impediment to that. It’s just a domestic procedure. In fact, we already have 80 percent of all the provisions in the implementation phase. We have coordinated and agreed to the roadmap for implementation and the implementation is underway.
Europe has been a consistent, continuous participant in Armenia’s development agenda—in the development of its institutions, in the development of the state, and in the development of its economy. Since the Velvet Revolution in 2018, we have been in very intensive and extensive political and economic engagement with the EU. As part of this process, we would like to see a visa liberalization dialogue with the EU that will lead to an agreement.
Today, we have the CEPA as the new legal foundation on which we continue doing what we do, and we take further steps in that direction to benefit Armenians. The CEPA is a document that contains a political part, a justice and freedoms part, and a broad sectoral part. It is a comprehensive agreement that includes transport, energy, environment, trade and economy, culture, education, etc. It provides for regulatory approximation between Armenia and the EU and enhanced trade and investment. Therefore, the CEPA is an instrument for us to further upgrade our regulations on norms or standards, which can contribute to an essential framework for the development of our nation.