«Սանիթեքը» շարունակում է ենթարկվել ագրեսիվ վարչական ճնշումների. Նիկոլաս  Թավիլ
«Սանիթեք» ընկերությունը տևական ժամանակ և ներկայում էլ շարունակում է ենթարկվել ագրեսիվ վարչական ճնշումների, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ընկերության ղեկավար Նիկոլաս Թավիլը։
«Ճնշումների օրինակներից մեկն էլ այն քրեական գործն է, որը հարուցվել է «Սանիթեք»-ի նկատմամբ 2019թ-ի փետրվարին։ Քրեական գործն անօրինական է և անհիմն, այն քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված բազմաթիվ գործերից մեկն է՝ սպառել «Սանիթեք» ընկերության ռեսուրսները, որն, ըստ էության, ունի մեկ նպատակ՝ անարդար և խտրական ճանապարհով սեփականություն բռնագրավելու համար՝ ելնելով հասարակության շահերից», - հայտարարեց ընկերության ղեկավարը։
Նա նշեց` նախկինում էլ պարբերաբար հայտարարվում էր, որ «Սանիթեքի» հետ պայմանագրի խզումը քաղաքական որոշում է։
Ընկերության իրավաբանական խմբի անդամ Արմեն Հարությունյանը մանրամասներ ներկայացրեց քրգործից՝ նշելով, որ այն անօրինական է։
«Քրեական գործ է հարուցվել այն մարմնի կողմից, որն ընդհանրապես նման լիազորություններ չի ունեցել։ Գործը հարուցվել է դատավարական ժամկետների կոպիտ խախտումներով։ Մեր իրավաբանական թիմն աշխատում է քաղաքապետարանի հետ և քաղաքապետարանի դեմ հայց կա ներկայացված», - ասաց Արմեն Հարությունյանը։
Նշենք, որ «Սանիթեք» ընկերության ղեկավարն ասուլիսին մասնակցում էր տեսակապի միջոցով։ Ավելի վաղ նախատեսվել էր, որ ասուլիսը կայանալու էր Թբիլիսիում, ավելի ուշ արդեն որոշում ընդունվեց այն անցկացնել Երևանում։
«Մամուլի ասուլիսը Թբիլիսիում կազմակերպելը միակ ճանապարհն էր «Սանիթեք» ընկերության տնօրինության համար անձամբ ներկայացնելու խնդիրը` ելնելով քաղաքացիների և Երևան քաղաքի հանդեպ ունեցած հարգանքից և վերաբերմունքից, քանի որ նրանց ներկությունը Երևանում այս փուլում ցանկալի չէ` չունենք երաշխիքներ, որ ընկերության բաժնետերերի և ներկայացուցիչների նկատմամբ չեն իրականացվի ոչ իրավաչափ հետապնդումներ։ Որպեսզի հնարավոր լինի խուսափել ընկերության դեմ նոր քարոզարշավի թեմայի ստեղծումից և չկորցնել հիմնական նպատակը, ընկերության մամուլի ասուլիսը կկայան Երևանում», - հայտարարել էին «Սանիթեքից»։

Компания «Санитек» продолжает подвергаться агрессивным административным давлениям – Николас Тавил
Компания «Санитек» уже длительное время, а также сейчас продолжает подвергаться агрессивным административным давлениям, заявил сегодня пресс-конференции руководитель компании «Санитек» Николас Тавил.
«Одним из примеров давления является то уголовное дело, которое возбуждено в отношении компании в феврале 2019 года. Уголовное дело незаконное и это одно из организованных мэрией многочисленных дел, чтобы исчерпать ресурсы компании "Санитек",  которое, по сути, преследует одну цель – несправедливым и дискриминационным путем конфисковать собственность, исходя из интересов общества», - заявил руководитель компании.
Он отметил, что и в прошлом постоянно заявляли о том, что расторжение договора с компанией «Санитек» является политическим решением.
Член юридической группы компании Армен Арутюнян представил подробности дела, отметив, что оно незаконное.
«Уголовное дело возбуждено органом, который вообще не обладает такими полномочиями. Дело возбуждено с грубым нарушением процессуальных сроков. Наша юридическая команда работает с мэрией и против мэрии подан иск», - сказал Армен Арутюнян.
Отметим, что руководитель компании «Санитек» участвует в пресс-конференции по видеосвязи. Ранее было запланировано, что пресс-конференция состоится в Тбилиси, однако позже было принято решение о ее проведении в Ереване.
«Решение о проведении пресс-конференции в Тбилиси было единственным путем для руководства компании "Санитек", исходя из уважения и отношения к Еревану и его жителям, лично представить проблему, поскольку их присутствие в Ереване на данном этапе нежелательно – у нас нет гарантий, что в отношении акционеров и представителей компании не будут осуществляться неправомерные преследования. Чтобы избежать создания новой темы для пропагандистской кампании против компании и не потерять основную цель, пресс-конференция компании с участием представителей компании состоится в пятницу, 2 августа, в 12:00, в гостинице Marriott», - отмечалось в  распространенном компанией «Санитек» заявлении.