Այս ամառային զորակոչի ընթացքում զինծառայության է զորակոչվել կանխատեսվածից մոտ 15 տոկոսով ավելի քաղաքացի. Արծրուն Հովհաննիսյան
02/08/2019 14:42
ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը ամփոփել է 2019 թ. ամառային զորակոչի տվյալները.
«2019 թ. ամառային զորակոչի ընթացքում պարտադիր զինվորական ծառայության է զորակոչվել կանխատեսվածից մոտ 15 տոկոսով ավելի քաղաքացի: Տոկոսը հիմնականում կապված է մեր քաղաքացիների հայրենիք վերադարձի, կամավոր ներկայանալու հետ, ինչպես նաև՝ այլ աշխատանքների: Ընդհանուր զորակոչված զինծառայողներից շուրջ 120-ը հատուկ քննությամբ կատարված ընտրության արդյունքում զորակոչվել են տեխնոլոգիական վաշտ, արդի տեխնոլոգիաների մշակման խումբ և այլ հատուկ ստորաբաժանումներ: 89-ը քաղաքացի զորակոչվել են «Ես եմ ծրագրով»:
«Պատիվ ունեմ» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ քաղաքացիաիրավական բնույթի պայմանագիր է կնքել 290 քաղաքացի:
Կրթության և գիտության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող 196 քաղաքացու ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տրվել է տարկետում:
Շնորհավորում ենք բոլորին և մաղթում բարի ծառայություն», - իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

За этот летний призыв на обязательную воинскую службу призвано на 15% больше граждан – Арцрун Ованнисян
02/08/2019 17:20
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян обобщил данные за летний призыв 2019 года.
«За время летнего призыва на обязательную воинскую службу в армию призвано на 15% больше граждан, чем прогнозировалось. Этот процент в основном связан с возвращением граждан Армении на родину, добровольной явкой, в том числе и с другими работами.
Около 120 призванных в армию военнослужащих в результате специального отбора были призваны в технологическую роту, группу по разработке современных технологий и другие специальные подразделения.
По программе "Это я" в армию призваны 89 граждан. В рамках программы "Честь имею" министерство обороны Армении заключило договоры с 290 гражданами.
Соответствующими решениями правительства Армении 196 гражданам, имеющим значительные достижения в сфере образования и науки, выдана отсрочка от призыва в армию на обязательную воинскую службу», - написал на своей странице в Facebook Арцрун Ованнисян.