Բացահայտվել են Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի հանգամանքները, 4 անձ ճանաչվել է տուժող
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական, դատավարական, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի հանգամանքերը, տեղեկացնում են Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից։
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է երեք անձ՝ ծնված 1963, 1966 և 1974 թվականներին:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ նախնական տվյալներով՝ 2019թ. օգոստոսի 02-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը Երևան-Սևան մայրուղու 15-րդ կմ հատվածում գտնվող կամրջի տակ նախապես տեղադրել է ռազմամթերք հանդիսացող պայթուցիկ նյութ և 2019թ. օգոստոսի 02-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, Մ.Մանուկյանի «Ռենջ Ռովեր» մակնիշի ու նրան ուղեկցող «Նիսսան» և «Պատրուլ» տեսակի ավտոմեքենաների ընթացքի ժամանակ պայթեցրել այն, սակայն հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Ավտոմեքենաներում գտնվող չորս անձինք ճանաչվել են տուժող:
Կատարվել են քննչական անհետաձգելի գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, վերցվել են պայթյունի արգասիքների փորձանմուշներ, հարցաքննվել վկաներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատապայթյունատեխնիկական, դատաապրանքագիտական, դատահետքաբանական և դատագենետիկական փորձաքննություններ:

СК Армении представил обстоятельства взрыва на трассе Ереван – Севан
В результате предпринятых в Следственном управление СК Армении по Котайкской области неотложных следственных, оперативно-розыскных мероприятий выявлены обстоятельства произошедшего на трассе Ереван – Севан взрыва, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В рамках возбужденного по факту уголовного дела по подозрению в совершении преступления, предусмотренного п.6 ч.2 ст. 34-104 и ч.1 ст.235 Уголовного кодекса Армении, задержаны три лица: 1963, 1966 и 1974 года рождения.
Ранее сообщалось, что по предварительным данным, 2 августа 2019 года, около 12:30, совершившее преступление лицо предварительно установило на 15 км трассы Ереван – Севан под мостом взрывчатое вещество и 2 августа, около 12:30 взорвало проезжающий автомобиль марки «Range Rover», принадлежащий  М. Манукяну, и сопровождающий его автомобиль марки «Nissan», однако преступление не было завершено по независящим от него обстоятельствам.
По факту возбуждено уголовного дела по признакам п.6 ч.2 ст. 34-104 и ч.1 ст.235 Уголовного кодекса Армении. Находящиеся в машине четверо граждан признаны потерпевшими.
Проведены неотложные следственные мероприятия: осмотр места происшествия, взяты на экспертизу  продукты детонации взрывчатого вещества, допрошены свидетели.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение в рамках уголовного дела, назначены взрывотехническая, судебно-дактилоскопическая и судебно-генетическая экспертизы.