Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի գործով երեք անձի մեղադրանք առաջադրվեց
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել ակտիվ և անհետաձգելի քննչական գործողություններ, ինչպես նաև՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Երեք անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Երևան-Սևան մայրուղու 15-րդ կմ հատվածում գտնվող կամրջի տակ նախապես տեղադրվել էր ռազմամթերք հանդիսացող պայթուցիկ նյութ, որը 2019թ. օգոստոսի 02-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, պայթեցվել էր՝ Մ.Մանուկյանի «Ռենջ Ռովեր» մակնիշի ու նրան ուղեկցող «Նիսսան» և «Պատրուլ» տեսակի ավտոմեքենաների ընթացքի ժամանակ:
Փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից երեքի ինքնությունը, որոնցից մեկը հանդիսանում է Շիրակի մարզի բնակիչ՝ ծնված 1974թ., մյուս երկուսը Երևան քաղաքի բնակիչներ են՝ ծնված 1963 և 1966թթ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ հիշյալ երեք անձանց մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու վերաբերյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, դեպքին հնարավոր մասնակցություն ունեցած այլ անձանց շրջանակը, նրանց ինքնությունը պարզելու, հայտնաբերելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ:

СК Армении: По делу о взрыве на трассе Ереван – Севан предъявлено обвинение трем лицам
В рамках расследуемого в Следственном управление СК Армении по Котайкской области уголовного дела продолжают осуществляться активные неотложные действия, а также оперативно-розыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельства произошедшего на трассе Ереван – Севан взрыва.
Трем лицам предъявлено обвинение, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее сообщалось, что 2 августа 2019 года, около 12:30, на 15 км трассы Ереван – Севан под мостом предварительно было установлено взрывчатое вещество, которое 2 августа, около 12:30, было взорвано, когда по трассе проезжал принадлежащий М.Манукяну автомобиль марки «Range Rover» и сопровождающий его автомобиля марки «Nissan».
По факту в Следственном управление СК Армении по Котайкской области возбуждено уголовное дело по признакам п.6 ч.2 ст. 34-104 и ч.1 ст.235 Уголовного кодекса Армении. Находящиеся в машине четверо граждан признаны потерпевшими.
В ходе предварительного следствия в рамках уголовного дела выявлен ряд обстоятельств, в том числе, установлена личность трех предположительно совершивших преступление  лиц, один из которых житель Ширакской области, 1974 года рождения, двое других – жители Еревана, 1963 и 1966 года рождения.
Вышеупомянутым трем лицам предъявлено обвинение по п.6 и 7 ч.2 ст. 34-104 и ч.2 ст.235 Уголовного кодекса Армении. Следователь представил ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечении в их отношении.