2018 թվականի գարնանն Արցախը կանգնեց Հայաստանի և հեղափոխության թիկունքին. Նիկոլ Փաշինյան
2018 թվականի գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը նոր իրողություններ է հաստատել ՀՀ-ում։ Հասկանալիորեն Հայաստանում այդ նոր իրողությունները պետք է իրենց ուղղակի ազդեցությունն ունենան Սփյուռքի և Արցախի կյանքի վրա, այսօր Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ այսօր լայնորեն քննարկվում է այն հարցը, թե ինչպիսի՞ն պետք է լինի այդ ազդեցությունը Սփյուռքի և Արցախի կյանքի վրա։ Փաշինյանի խոսքով՝ այդ հարցի օրգանական պատասխանը գտնելու համար նախ անհրաժեշտ է արձանագրել և գնահատել 2018 թ. տեղի ունեցած հեղափոխության էությունը։
«Այն, որ հեղափոխության օրերին Արցախը կարողացավ ամուր և կայուն պահել առաջնագիծն, աննկարագրելի զորություն և վստահություն տվեց Հայաստանին, հեղափոխությանը, որովհետև առաջնագծում տեղի ունեցած ցանկացած սադրանք կարող էր գլխիվայր շրջել Հայաստանում քաղաքական զարգացումների տրամաբանությունը և բերել անկանխատեսելի հետևանքների», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ հեղափոխության այդ օրերին, ըստ էության, դերերի խորհրդանշական փոփոխություն է տեղի ունեցել։
«Եթե հեղափոխությունից առաջ և հետո ՀՀ-ն է կանգնած Արցախի թիկունքին, 2018 թվականի գարնանն Արցախը կանգնեց Հայաստանի և հեղափոխության թիկունքին՝ ամուր պահելով այդ թիկունքը, մեծ ուժ տալով հեղափոխության գործընթացներին։ Հպարտ ենք ձեզանով, սիրելի՛ արցախցիներ», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Весной 2018 года Арцах встал за спиной Армении и революции – Никол Пашинян
Произошедшая в Армении весной 2018 года революция установила новую реальность в Республике Армения. Понятно, что эти новые реалии должны оказать прямое влияние на жизнь Диаспоры и Арцаха, заявил сегодня в ходе митинга на площади Возрождения в Степанакерте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что сегодня широко обсуждается тот вопрос, каким должно быть это влияние на жизнь Диаспоры и Арцаха. По словам Пашиняна, чтобы найти органичный ответ на этот вопрос, прежде всего, необходимо зафиксировать и оценить суть произошедшей в 2018 году революции.
«То, что в дни революции Арцах смог обеспечить прочность и стабильность на передовой линии, придало неописуемую силу и доверие Армении, революции, поскольку любая провокация на передовой может вниз головой перевернуть логику политических развитий в Армении и привести к непрогнозируемым последствиям», - заявил Никол Пашинян.
По словам премьера, в дни революции, по сути, произошла символичная смена ролей.
«Если до революции и после Армения стояла за спиной Арцаха, то весной 2018 года Арцах встал за спиной Армении и революции – держа крепко этот тыл, придавая большую силу процессам революции. Горжусь вами, дорогие арцахцы!» - заявил Никол Пашинян.