«Ժողովուրդ». Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման համար ժամկետ վաղուց է նախատեսված
«Չնայած կառավարությունը դեռ չի դիմել Սահմանադրական դատարան ԵԽ-ի «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիայի սահմանադրականությունը որոշելու համար, և ոչ էլ ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը, պարզվում է՝ հայտնի Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերականացման համար նույնիսկ ժամկետներ են նախանշված եղել։
Մասնավորապես, այս տարվա մայիսի 16-ի որոշմամբ՝ ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2019-2023 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի կատարումն ապահովող միջոցառումների ցանկը, և այդ ծրագրում ներկայացված են առաջիկա անելիքները, և ամրագրված են դրանց ժամկետները։
Եվ ահա, այդ նախագծից «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ որպես միջոցառման իրականացման ժամկետ նախանշված է սեպտեմբերի երկրորդ տասնօրյակը։
Եվ այս պարագայում տեղեկություններն ու մեկնաբանությունները, թե կառավարությունը չի շտապում կոնվենցիայի վավերացման հարցում, ի չիք են դառնում, քանի որ փաստացի ժամկետ վաղուց է նախատեսված: Եվ սա ելնում է կառավարության ծրագրից, և դրա սահմանված ժամկետում խախտում է այդ որոշման պահանջները:
Եվ ահա «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով ամեն դեպքում, կոնվենցիայի վավերացմանն ուղղված միջոցառումների անցկացման ժամկետները կերկարաձգվեն, քանի որ դեռ պետք է պատասխան լինի Սահմանադրական դատարանից»։

«Жоховурд»: Срок для ратификации Стамбульской конвенции предусмотрен давно
Несмотря на то, что правительство Армении еще не обратилось в Конституционный суд для определения конституционности Конвенция Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием (Стамбульской конвенции) и не получило заключения Венецианской комиссии, однако, для ратификации известного документа были предопределены даже сроки, пишет газета «Жоховурд».
В частности, решением от 16 мая 2019 года, правительство утвердило список мероприятий, обеспечивающих программу действий на 2019-2023 годы, в которой представлены предстоящие мероприятия и закреплены их сроки.
Как стало известно изданию из этого проекта, что в качестве срока реализации мероприятия – ратификации Стамбульской конвенции – обозначена вторая декада сентября этого года.
И в данном случае разговоры и комментарии о том, будто правительство не спешит в вопросе ратификации конвенции, становятся ничем, поскольку срок фактически давно предусмотрен. И это вытекает из программы правительства и нарушает установленный срок требования этого решения.
По сведениям издания, сроки проведения мероприятий, направленных на ратификацию конвенции, во всех случаях будут продлены, поскольку должен быть получен ответ Конституционного суда.