Մեծ Բրիտանիան որոշել է ԱՄՆ-ի հետ համատեղ զսպել Իրանին
Մեծ Բրիտանիայի ծովային ստորաբաժանումները միացել են ԱՄՆ-ի միջազգային կոալիցիային՝ Հորմուզի նեղուցում պարեկութուն իրականացնելու  համար՝ այդ շրջանում նավագնացության անվտանգությունը պահպանելու համար:
«Թագավորական նավատորմը կհամագործակցի ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի հետ Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավերի անվտանգությունն ապահովելու համար», - ասված է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Լոնդոնը նման քայլի է դիմել վերջին չորս ամսվա ընթացքում տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով, ներառյալ՝ Մեծ Բրիտանիայի դրոշի ներքո նավարկող «Stena Impero» լցանավի կալանումը: Դա վկայում է առևտրային նավագնացությանն ուղղված սպառնալիքի մասին:

Британия решила сдерживать Иран совместно с США
Морские подразделения Великобритании присоединились к международной коалиции США для патрулирования акватории Ормузского пролива с целью обезопасить судоходство в этом регионе.
"Королевский флот будет сотрудничать с военно-морскими силами США для обеспечения безопасности торговых судов в Ормузском проливе", – говорится в заявлении Министерства обороны Великобритании.
Отмечается, что на такой шаг Лондон пошел из-за событий, произошедших в регионе за последние четыре месяца, включая захват танкера под флагом Британии Stena Impero. Это свидетельствуют о растущей угрозе для коммерческого судоходства.