«Ժողովուրդ». Լարվածություն է հրահրվում Սահմանադրական դատարանի շուրջ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Վերջին շրջանում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին անդրադարձ, կարծես թե, այլևս չի լինում: Համենայնդեպս, նախկին ինտենսիվությունը նկատելի չէ: Եվ որքան էլ իշխանությունների կողմից բարձրաձայնվող ՍԴ-ի ճգնաժամի մասին խոսակցությունները դադարել են, սակայն Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչները, կարծես թե, շարունակում են տեսնել ճգնաժամ Սահմանադրական դատարանում:
Մասնավորապես, նախկին զինդատախազ և նախկին պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանն «Առաջին լրատվական»-ի եթերում ասել է, թե այս պահին ՍԴ-ի շուրջ «զինադադար» է, և «պատերազմը» կարող է ամեն վայրկյան սկսել: Գագիկ Ջհանգիրյանի այս խոսքերը բազմաթիվ հարցեր են առաջացնում. ի՞նչ պատերազմի, հետևաբար նաև ի՞նչ զինադադարի մասին է խոսքը: Այնպիսի տպավորություն է, թե կենաց-մահու պայքար է այդ կառույցի համար: Եվ գլխավոր հարցը մնում է հետևյալը. ո՞ւմ համար է այդքան կարևոր Սահմանադրական դատարանում փոփոխութուններ անելը՝ Հայ ազգային կոնգրեսի՞, անձամբ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՞, թե՞ ներկայիս բարձրագույն իշխանության:
Համենայնդեպս, մինչև հիմա իշխանությունը համագործակցում է ՍԴ-ի հետ, և այդ կառույցն էլ մինչև Վահե Գրիգորյանի՝ դատավորի պաշտոնում ընտրվելը աշխատում էր, որոշումներ էր կայացնում: Բայց հիմա, կարծես թե, լարվածություն է հրահրվում այդ կառույցի շուրջ»:

«Жоховурд»: Вокруг Конституционного суда провоцируют напряженность
Газета «Жоховурд» пишет, что в последнее время разговоры о создавшейся вокруг Конституционного суда ситуации, кажется, затихли. По крайней мере, нет прежней интенсивности. И несмотря на то, что власти стали меньше говорить о кризисе в Конституционном суде, представители «Армянского национального конгресса», тем не менее, продолжают видеть в КС кризис.
В частности, бывший военный прокурор, бывший депутат парламента Гагик Джангирян заявил в эфире «Первого информационного», что сейчас вокруг Конституционного суда установилось «перемирие», и «война» может возобновиться в любую секунду. Эти слова Гагика Джангиряна вызывают различные вопросы – о какой войне и, следовательно, о каком перемирии идет речь. Создается впечатление, что за эту структуру идет война не на жизнь, а на смерть. И главным вопросом продолжает оставаться следующий: кому так нужны изменения в Конституционном суде – «Армянскому национальному конгрессу», лично первому президенту Левону Тер-Петросяну, или нынешней верхушке власти?
«Во всех случаях, власти до сих пор сотрудничают с Конституционным судом, и до избрания Ваге Григоряна судьей КС, эта структура работала и принимала решения. Однако сейчас вокруг этой структуры провоцируют напряжение», - отмечает газета.