Աղբամանների տեղադրումը Դավթաշեն վարչական շրջանում եղել է օրենքի տառին համապատասխան. Հակոբ Կարապետյան
09/08/2019 13:38
Երևան համայնքը և անձամբ Երևանի քաղաքապետն ունի ուղղակի պարտավորություն՝ ապահովելու Երևանի աղբահանությունը և սանիտարական մաքրումը, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը։
«Այդ պարտավորությունը 2013 և 2015 թվականների պայմանագրերի համաձայն քաղաքապետարանը պատվիրակել է «Սանիթեք» ընկերությանը։ Եվ քանի որ մենք բոլորս արձանագրում ենք, որ «Սանիթեքը» պատշաճ կերպով իրեն պատվիրակված լիազորությունը չի իրականացնում, քաղաքապետարանը ձեռնարկում է միջոցառումներ, որպեսզի իր ուղղակի պարտականությունը կատարի։ Այդ միջոցառումների թվում են աղբատար մեքենաների ձեռքբերումը և կիրառումը, և աղբամանների ձեռքբերումն ու տեղադրումը», - ասաց Հակոբ Կարապետյանը։
«Սանիթեք» ընկերությունը, հիշեցնենք, հայտարարություն է տարածել, որում նշված է, թե քաղաքապետարանի կողմից ապօրինի կերպով հեռացվում են «Սանիթեք» ընկերության աղբադույլերը, չեն կատարվում սահմանված վճարումները, որի արդյունքում իրավիճակը դուրս է գալիս վերահսկողությունից:
Քաղաքապետի ամուլի խոսնակն ասաց, որ աղբամանների տեղադրումը Դավթաշեն վարչական շրջանում եղել է օրենքի տառին համապատասխան։
«Քաղաքապետարանը համապատասխան գրություններ է ուղարկել «Սանիթեքին» և այլ կառույցներին, որպեսզի տեղյակ պահի իր գործողությունների մասին։ Տեղափոխված աղբամանները հիմա գտնվում են պահպանվող տարածքում», - նշեց Կարապետյանը։
Ինչ վերաբերում է վճարումներին, Հ. Կարապետյանն ասաց, որ քաղաքապետարանը կիրառում է տույժեր և պահումներ «Սանիթեք» ընկերության նկատմամբ այն չափով, որ չափով իրենք չեն կատարում իրենց պարտավորությունները։

Мусорные контейнеры установлены в административном районе Давташен в соответствии с законом – Акоп Карапетян
09/08/2019 14:25
Обеспечение вывоза мусора и санитарной очистки города входят в прямые обязанности общины Ереван и лично мэра Еревана, заявил сегодня журналистам пресс-секретарь мэра Акоп Карапетян.
«Согласно договорам 2013 и 2015 года, мэрия делегировала эти обязательства компании "Санитек". И поскольку мы все фиксируем, что компания "Санитек" не выполняет надлежащим образом делегированные ей обязательства, мэрия предпринимает мероприятия для прямого выполнения своих обязательств. В числе этих мероприятий приобретение мусоровозов и их применение, закупка мусорных контейнеров и их установка», - сказал А.Карапетян.
Напомним, компания «Санитек» распространила заявление, в котором отмечалось, что мэрия незаконно убирает мусорные контейнеры компании «Санитек», не производятся установленные выплаты, в результате чего ситуация выходит из-под контроля.
Пресс-секретарь мэра заявил, что мусорные контейнеры установлены в административном районе Давташен в соответствии с законом.
«Мэрия направила соответствующие письма компании "Санитек" и другим структурам, чтобы сообщить о своих действиях. Установленные мусорные контейнеры сейчас находятся на охраняемой территории», - отметил Карапетян.
Что касается выплат, то Акоп Карапетян сказал, что мэрия Еревана применяет штрафы и пени в отношении компании «Санитек» в том размере, в котором компания не выполняет свои обязательства.