Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներն իրազեկման ակցիա իրականացրեցին ՄԻՊ և ԲԴԽ գրասենյակների մոտ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներն իրազեկման ակցիա են իրականացնում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի դիմաց:
Վերջիններս «Ոչ անարդարությանը», «Ազատություն նախագահին», «Ոչ քաղաքական հետապնդմանը» գրություններով պահանջում են Մարդու իրավունքների պաշտպանից պաշտպանել Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքները:
«Կարծես 37 թիվը լինի, երբ խախտումներն այնքան ակնհայտ են, որ նույնիսկ միջազգային մամուլում իրենց «սլիվները» հակառակ արձագանքն է ունենում», - ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Ռ. Քոչարյանի կողմակիցներն ասացին, որ ՄԻՊ Արման Թաթոյանին են ներկայացնելու 28 կետանոց փաստաթուղթ, որում նշված են, թե ինչպես են խախտվում Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքները։
Ակցիայի մասնակիցները ՄԻՊ գրասենյակից գնացին դեպի Բարձրագույն դատական խորհրդի շենք։
«ԲԴԽ հարգելի անդամներ, արդեն մեկ տարի է՝ նախագահ Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում։ ՀՀ-ից դուրս բազմաթից կառույցներ արդեն իսկ արձագանքնել ու փաստել են այդ հանգամանքը։ Անձն ապօրինի, անժամկետ գտնվում է կալանքի տակ։ Մի՞թե դուք այդ ամենը չեք գիտակցում, ինչպես եք իրականացնում արդարադատություն և ինչպես եք կարողանում աչք փակել խայտառակ խախտումների առջև։ Սթափության կոչ ենք անում և խնդրում ենք մնալ օրենքով սահմանված ձեր իրավունքների ու լիազորությունների սահմաններում, այն է՝ երաշխավորել ՀՀ-ում արդարադատության իրականացումը», - Բարձրագույն դատական խորհրդի գրասենյակի դիմաց հայտարարեցին ակցիայի մասնակիցները։

Сторонники Роберта Кочаряна провели акцию перед офисом Защитника прав человека Армении
Сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна проводят перед офисом Защитника прав человека Армении акцию по информированию.
Они собрались перед офисом омбудсмена Армении с плакатами «Нет несправедливости!», «Свободу президенту!», «Нет политическому преследованию!» и требуют защитить права Роберта Кочаряна.
«Создается впечатление, будто в Армении 37 год, когда нарушения настолько явные, что даже их "сливы" в зарубежной прессе имеют противоположную реакцию», - сказал один из участников акции.
Сторонники Роберта Кочаряна заявили, что представят омбудсмену Армении Арману Татояну документ из 28 пунктов, в котором отмечается, как нарушаются права президента Роберта Кочаряна.
Участники акции направились от офиса Защитника прав человека к зданию Высшего судебного совета.
«Уважаемые члены Высшего судебного совета, уже год как в отношении президента Роберта Кочаряна осуществляется уголовное преследование. Это обстоятельство уже зафиксировали и констатировали многочисленные структуры за пределами Армении. Президент находится под арестом незаконно и бессрочно. Неужели вы не осознаете всего этого, как вы осуществляете правосудие и как можете закрывать глаза на эти позорные нарушения?! Призываем к трезвости и просим оставаться в рамках установленных законом ваших прав и полномочий, в частности – гарантировать в Армении осуществление правосудия», - объявили участники акции перед зданием Высшего судебного совета.