Քաղաքապետարանն առաջարկում է աղբահանությանը տրամադրել 1,7 1 մլրդ 726 մլն դրամ՝ մանկապարտեզների վերանորոգման ֆոնդից
09/08/2019 12:24
Աղբահանության և սանմաքրման աշխատանքների համար առաջարկվում է հավելյալ տրամադրել ավելի քան 1 մլրդ 726 մլն դրամ:
«Առաջարկում ենք Երևան քաղաքի 2019-ի բյուջեում փոփոխություններ կատարել: Երևանի վարչական տարածքի աղբահանության և սանիտարական աշխատանքների ապահովման նպատակով առաջարկվում է բյուջեով նախատեսված գումարն ավելացնել 1 մլրդ 726 մլն դրամով», - ավագանու նիստի ժամանակ հայտարարեց քաղաքապետի տեղակալ Հայկ Սարգսյանը:
Նա նաև հավելեց, որ վերը նշված ծառայությունների համար անհրաժեշտ գումարը ապահովելու նպատակով առաջարկվում է հոդվածատեղափոխություն կատարել՝ նախադպրոցական վերանորգման համար նախատեսված 91 մլն դրամը փոխանցելով աղբահանության ու սանմաքրման աշխատանքներին:
Ավագանու ԲՀԿ անդամ Միքայել Մանրիկյանը հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ չի առաջարկվում այդ գումարն ավելացնել պարգևավճարների և գործուղումների ծախսերի հաշվին, փոխարենը իրականցվում է երեխաների հաշվին:
Ի պատասխան քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը նշեց, որ այդ գումարով 21 մանկապարտեզ ամբողջությամբ հնարավոր չէր լինի վերանորգել ու քանի որ այդ գումարը բավականին քիչ է, որոշել են, որ այս տարվա ընթացքում վերանորգման նպատակով այս գումարները չեն ծախսվելու:
Հայկ Սարգսյանն էլ նկատեց, որ ոչ մի մանկապարտեզ չի տուժելու 91 մլնը այդ հոդվածից տեղափոխելուց, քանի որ ոչ մի մանկապարտեզ դուրս չի մնալու վերանորոգման ծրագրից:
«Այս 91 մլնը այն ավելի գումարի մասն էր, որը պետք է սպասի, մինչև այդ մանկապարտեզների նախագիծ նախահաշիվները պատրաստ լինեն, տեղադրվեն, մրցույթները տեղի ունենան, որոնք այս տարվա ընթացքում չեն հասցնելու իրականացվել: Եթե անգամ այս 91 մլնը մնա, այն չի օգտագործվելու և մնալու է որպես տնտեսում», - ասաց փոխքաղաքապետը:

Мэрия предлагает предоставить из средств на ремонт детских садов 1 млрд. 700 млн. драмов на вывоз мусора
09/08/2019 15:33
Мэрия Еревана предлагает выделить для организации вывоза мусора и санитарной очистки предлагается предоставить дополнительно.
«Для обеспечения программы мусора и санитарной очистки городских территорий предлагается увеличить предусмотренную бюджетом сумму на 1млрд. 700 млн. драмов», -  заявил сегодня вице-мэр Еревана Айк Саркисян на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана.
Он пояснил, чтобы обеспечить необходимые для обеспечения этих служб средства предлагается внести изменения в статьи бюджета, сократить финансирование программы «Капитальный ремонт и ремонт дошкольных учреждений» на 91 млн. драмов.
Член Совета старейшин от фракции «Процветающая Армения» Микаел Манрикян поинтересовался, по какой причине данные средства сокращаются по программе детских садов, действительно ли невозможно сделать это, к примеру, за счет премий, командировок и др.
Заместитель мэра Еревана Грачья Саркисян отметил, что на эту сумму просто невозможно отремонтировать полностью 21 детский сад и поскольку финансовые средства недостаточны, решено в этом году не тратить средства в этих целях.
Он отметил, что от переноса суммы в размере 91 млн. драмов ни один детский сад не пострадает, поскольку все детские сады останутся в программе ремонта.
«Из-за изменений в процедуре лицензирования для проектировщиков, с ноября прошлого года не удалось объявить конкурс. По состоянию на данный момент подготовлена проектно-сметная документация 21 детского сада, после этого будет объявлен конкурс на осуществление строительных работ. По этой причине мы прогнозируем, что до декабря мы не сумеем полностью осуществить ремонт этих детских садов», - сказал он.