Ինչպես է ստեղծվում ՀԱԷԿ-ին մատակարարվող ռեակտորի միջուկային վառելիքը․ շրջայց՝ Էլեկտրոստալում. Լուսանկարներ
10/08/2019 11:55
Հայկական ատոմակայանի համար վառելիք արտադրող մեքենաշինական գործարանը (МСЗ) գտնվում է Մոսկվայից 58 կմ արևելք ընկած Էլեկտրոստալ քաղաքում:
Հայ լրագրողների խումբը օրերս այցելեց «Ռոսատոմի» վառելիքային «ՏվԷլ» ընկերության կազմում գտնվող մեքենաշինական գործարան՝ ծանոթանալու ռեակտորի միջուկային վառելիքի ստեղծման գործընթացին։
Մեքենաշինական գործարան ստեղծելու մասին կառավարության որոշումից հետո Նիկոլայ Ֆտորովը 1916 թվականի հունիսին ձեռնամուխ է եղել դրա կառուցմանը՝ ավարտելով այն ավելի քիչ քան մեկ տարում՝ 1917 թվականի փետրվարին։
Գործարանի թանգարանում լրագրողների խմբին պատմում են, որ իսկզբանե առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մոսկովյան բանակին զենք մատակարարելու նպատակով ստեղծված գործարանը ապահովել է բանակին զենքով նաև հայրենական պատերազմի ժամանակ, որից հետո դադարեցրել է զենքերի արտադրությունը։
Այստեղ հնարավորություն ենք ունենում ծանոթանալու այդ տարիներին գործարանում արտադրված զինամթերքի տեսակներին։ Առանձնահատուկ ուշադրության այստեղ արժանացել են «Կատյուշան» և «Վանյուշան», որոնք բավականին պահանջված էին այդ տարիներին։
«1945 թվականին պատերազմի ավարտից հետո մենք այլևս զենք չենք արտադրում։ Դրանից հետո մենք ոչ մի կապ չունենք զինամթերքի արտադրության հետ», - պատմում է թանգարանի տնօրենը։
Այստեղ ցուցադրած է նաև ՀԱԷԿ մատակարարվող մեքենաշինական գործարանի արտադրության ВВЭР-440 ռեակտորի համար նախատեսված վիբրակայուն վառելիքը։
Թանգարանում շրջայցից հետո լրագրողների խումբը, պահելով անվտանգության բոլոր կանոնները, հագնելով հատուկ հագուստ, ճանաչողական այց է կատարում գործարան։ Գրեթե երկու ժամ տևած շրջայցի ընթացքում հայ լրագրողների խումբը հնարավորություն է ունենում մանրամասն ծանոթանալու ռեակտորի միջուկային վառելիքի ստեղծման ամբողջ գործընթացին։ Այստեղ ամեն ինչ հստակ հաշվարկված է։ Վառելիքի պատրաստման գործընթացը բնականոն է ընթանում։ Մեզ մանրամասն ներկայացվում է, թե ինչպես է զրոյից պատրաստվում ВВЭР-440-ը։
Գործարանը լքելուց առաջ խումբը հանում է հատուկ հագած հագուստը, լվանում է ձեռքերը սառը ջրով և օճառով, որից հետո ռադիացվածության մակարդակի ստուգում է անցնում։ Տեսնելով, որ ամեն ինչ կարգին է, հեռանում ենք գործարանից։
Հիշեցնենք, որ «ՏՎԷԼ» ԲԸ և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ (Հայկական ԱԷԿ) ստորագրել են 2019-2020 թթ․ ռուսաստանյան միջուկային վառելիքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագրային փաստաթղթերը։
«ՏՎԷԼ» ԲԸ և Հայկական ԱԷԿ-ի միջև հիմնական վառելիքային պայմանագիրը գործում է մինչև 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի ավարտը, այդ թվում դրա կենսական ցիկլը երկարացնելուց հետո։ 407,5 ՄՎտ դրվածքային հզորութայմբ Հայաստանի միակ ատոմային էներգաբլոկ է մատակարարվում Մեքենաշինական գործարանի արտադրության ВВЭР-440 ռեակտորի համար նախատեսված վիբրակայուն վառելիք։

Как создается поставляемое Армянской АЭС ядерное топливо.Обход в Электростали
Машиностроительный завод в Электростали (ПАО «МСЗ»), где производится топливо для Армянской атомной станции, находится примерно в 58 километрах восточнее Москвы.
Группа армянских журналистов посетила на днях предприятие, входящее в состав Топливной компании Росатома «ТВЭЛ», чтобы ознакомиться с процессом производства топлива для ядерных реакторов.
Завод был построен в годы Первой мировой войны для производства боеприпасов. Николай Второв, приступив к строительству завода в январе 1916 года, завершил его в рекордные сроки, менее чем за год – в феврале 1917 года.
В музее завода группе журналистов рассказали, что изначально завод был построен в годы Первой мировой войны для снабжения армии боеприпасами, однако обеспечивал оружием армию также во время Великой отечественной войны, после чего уже прекратил производство оружия.
В музее представлены образцы произведенного за все эти годы на заводе оружия. Особое внимание здесь уделено знаменитым «Катюшам» и «Ванюшам», которые внесли значительный вклад в победу в Великой отечественной войне.
«После окончания войны в 1945 году мы больше не производим боеприпасов. После этого мы никакой связи с военной продукцией не имеем», - рассказывает директор музея.
Здесь мы увидели также производимое на заводе виброустойчивое топливо, предусмотренное для реактора ВВЭР-440, которое поставляется Армянской атомной станции.
После обхода в музее группа журналистов, с соблюдением всех правил безопасности, надев специальную одежду, совершает ознакомительный визит на завод. В течение длившегося почти два часа обхода группа армянских журналистов ознакомилась со всем процессом производства топлива для ядерного реактора. Здесь все четко рассчитано. Процесс изготовления ядерного топлива идет своим ходом. Нам подробно представляют, как с нуля создается ВВЭР-440.
До того как покинуть завод, группа снимает специальную одежду, умывается холодной водой с мылом, после чего проходит проверку радиационного уровня. Увидев, что все нормально, мы уходим с завода.
Напомним, что Топливная компания «ТВЭЛ»  и ЗАО «Армянская атомная электростанция» (ААЭС) подписали контрактные документы на поставку российского ядерного топлива на 2019-2020 годы.
Базовый  топливный контракт между АО «ТВЭЛ» и Армянской АЭС действует до конца срока эксплуатации 2-го энергоблока, в том числе, после продления его жизненного цикла. Единственный в Армении энергоблок установленной мощностью 407,5МВт работает на виброустойчивом топливе для реакторов ВВЭР-440 ПАО «Машиностроительный завод».