Ոչինչ չի մնում, քան ենթադրել, որ նախաքննության այս ծավալի արտահոսքը կրել է կազմակերպված բնույթ. Արթուր Ղազինյան
10/08/2019 11:19
Մարտի 1-ի գործով տեղի է ունեցել նախաքննական գաղտնիքի արտահոսք, ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է «Մեկ Հայաստան» կուսակցության համահիմնադիր Արթուր Ղազինյանը։
«Իմ կողմից հանցագործության մասին հրապարակային հաղորդում ներկայացնելուց հետո, ինչպես և սպասվում էր, Հատուկ քննչական ծառայությունը և ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը հայտարարեցին, որ քրեական գործ հարուցելու հիմքեր չկան։
Նախաքննական գաղտնիքի հրապարակման փաստն այլևս անվիճելի է։
Երեկ հայկական լրատվամիջոցներից մեկը հրապարակել է նախաքննական գաղտնիք հանդիսացող գեներալ մայոր Սամվել Կարապետյանի հարցաքննության ամբողջ տեքստը, իսկ տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ՀՔԾ-ից արտահոսքի մասին հանրությանը իրազեկել էր դեռևս մայիսի 9-ին։
Դատախազության և ՀՔԾ գործողությունների տրամաբանությունն ու շարժառիթներն ինձ ամբողջությամբ պարզ են։
Վստահ եմ, որ նշված կառույցներում աշխատում են առավելապես պրոֆեսիոնալ, փորձառու և բանիմաց իրավաբաններ, որոնք չէին կարող անգործություն ցուցաբերել իրենց հեղինակությանն ու վարկանիշին մեծ հարված հասցնող խնդրի առնչությամբ։
Հետևաբար, ինձ ոչինչ չի մնում անել, քան ենթադրել, որ նախաքննության այս ծավալի արտահոսքը կրել է կազմակերպված և կոնկրետ թիրախային բնույթ, որը հրահանգավորված է եղել ՀՀ բարձրագույն իշխանության կողմից և իրագործվել է ՀՔԾ ղեկավարությանը կողմից՝ Գլխավոր դատախազության ղեկավար կազմի լուռ համաձայնությամբ։
Այստեղ մենք արդեն գործ ունենք ՀՀ Քր. օր-ի 299 հոդվածի՝ պետական դավաճանության հետ, ինչը պետք է դառնա ապագա իշխանությունների կողմից պարտադիր քննության ենթակա։
Ուստի, պետք է արձանագրել, որ նախաքննական գաղտնիքի հրապարակման փաստը չընդունելու և քրեական գործ չհարուցելու որոշումը կրում է բացառապես քաղաքական բնույթ, հետևաբար հետագա գործընթացների ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է առաջին հերթին ՀՀ քաղաքական իշխանության, մասնավորապես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վրա, ապա նաև ՀՔԾ ղեկավարի, քննչական խմբի ղեկավարի և անդամների, ինչպես նաև ՀՀ Գլխավոր դատախազության ղեկավար կազմի վրա։
Ռուբեն Մելիքյանի կողմից հանցագործության մասին գրավոր հաղորդման մերժում ստանալուց հետո կհայտարարվի հետագա գործողությունների մասին»։
Հիշեցնենք, որ «BBC»-ն հրապարակած իր հոդվածում նշել էր, որ արցախյան ուժայիններն են 2008-ի մարտի 1-ին ցուցարարների նկատմամբ կրակել, նախագահականում գործել է գաղտնի շտաբ, իսկ Գագիկ Ծառուկյանը և Սամվել Ալեքսանյանը ֆինանսավորել են գաղտնի շտաբը։

Ничего другого не остается, как предположить, что подобный объем утечки данных предварительного расследования носил организованный характер – Артур Казинян
10/08/2019 12:30
Произошла утечка информация, которая представляет тайну следствия по делу 1 марта, написал на своей странице в Facebook учредитель партии «Одна Армения», кандидат юридических наук Артур Казинян.
«После публичного заявления о преступлении, как и ожидалось, Специальная следственная служба и Генеральная прокуратура заявили, что основании для возбуждения уголовного дела нет.
Факт опубликования тайны следствия уже бесспорен.
Вчера одно из армянских СМИ опубликовало весь текст допроса генерал-майора Самвела Карапетяна, что является тайной следствия, а эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян еще 9 мая информировал общественность об утечке из Специальной следственной службы.
Логика и мотивы действий прокуратуры и Специальной следственной службы для меня полностью понятны.
Уверен, что в указанных структурах работают преимущественно профессиональные, опытные и знающие юристы, которые не могли проявить бездействие в условиях наличия проблемы, наносящей большой удар по их авторитету и рейтингу.
Следовательно, мне ничего другого не остается, как предположить, что подобный объем утечки данных предварительного расследования носил организованный и конкретный целенаправленный характер, был проинструктирован со стороны высшей власти Армении и реализован руководством Специальной следственной службы – с молчаливого согласия руководящего состава Генеральной прокуратуры.
Здесь мы уже имеем дело со статьей 299 Уголовного кодекса Армении – с государственной изменой, что обязательно должно подлежать расследованию со стороны будущих властей Армении.
Посему нужно зафиксировать, что непринятие факта разглашения тайны следствия и отказ от возбуждения уголовного дела носят исключительно политический характер. Следовательно, вся ответственность за дальнейшие процессы ложится в первую очередь на политическую власть Армении, в частности на премьер-министра Никола Пашиняна, а после также на начальника Специальной следственной службы, руководителя и членов следственной группы, а также руководящий состав Генеральной прокуратуры Армении.
О дальнейших действиях будет объявлено после получения Рубеном Меликяном отказа на письменное заявление о преступлении», - написал Артур Казинян.
Напомним, в опубликованной BBC статье отмечается, что огонь по демонстрантам 1 марта 2008 года открыли карабахские силовики, что в подвале администрации президента была расквартирована специальная группа, а бизнесмены Гагик Царукян и Самвел Алексанян финансировали этот тайный штаб.