Սահմանին ինժեներական աշխատանքների կատարման արդյունքում ունենք նշանակալի ձեռքբերումներ. ՊՆ փոխնախարար
12/08/2019 13:30
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի կողմից կրակոցները սովորականից ավելի շատ են, այսօր Մեծամորում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
«Դրանք երկկողմանի ինժեներական աշխատանքների կատարման հետևանք են։ Պաշտպանության նախարարության քաղաքականությունն այն է, որ ոչ մի կերպ հնարավորություն չտրվի հակառակորդին ունենալ դիրքային առաջխաղացում։ Կարող եմ ասել նաև, որ մեր ինժեներական աշխատանքների կատարման արդյունքում ունենք նշանակալի ձեռքբերումներ։ Այսինքն՝ մենք բավական հաջող մեր ինժեներական զորքերի առջև դրված խնդիրները լուծվում են», - հայտարարեց Բալայանը։
Նրա խոսքով` հակառակորդը վերջին օրերին իր ակտիվությամբ փորձել է զսպել հայկական կողմի ձեռքբերումները։
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ երեկ է եղել Վայոց Ձորի Խաչիկ, Արենի գյուղերի շրջանում բանակային կորպուսում և իրավիճակը «բավականին հանգիստ» է եղել։
«Մի փոքր կրակոցներ կային Զանգակատան ուղղությամբ գտնվող մարտական դիրքերում, բայց ընդհանուր առմամբ կարող եմ ասել, որ իրավիճակը հայկական Զինված ուժերի կողմից միանգամայն վերահսկելի է։ Այս փուլում համեմատաբար հանգիստ է», - նշեց փոխնախարարը։

В результате выполненных инженерных работ имеем значительные достижения – замминистра обороны Армении
12/08/2019 14:15
За последние две недели противник стреляет больше обычного, заявил в беседе с журналистами в Мецаморе заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян.
«Это следствие проведения двусторонних инженерных работ. Политика министерства обороны в том, чтобы не дать противнику никакой возможности позиционного продвижения. Могу сказать, что в результате выполненных нами инженерных работ имеем значительные достижения. То есть, мы довольно успешно решаем поставленные перед нашими инженерными войсками задачи», - сказал Габриел Балаян.
По его словам, в последние дня противник пытался своей активностью сдержать достижения армянской стороны.
Замминистра обороны сообщил, что вчера посетил армейские корпусы в районе сел Хачик, Арени Вайоцдзорской области Армении и там была довольно спокойная ситуация.
«Были несколько выстрелов в направлении боевых позиций близ села Зангакатун, но в целом могу сказать, что ситуация контролируется Вооруженными силами Армении. На данном этапе довольно спокойно», - отметил замминистра.