ԻՀՊԿ-ում հայտարարել են, որ Իրանը հնարավորություն ունի ձերբակալել ցանկացած նավ
Իրանը կարող է ձերբակալել ցանկացած նավ, նույնիսկ, եթե այն ընթանում է ԱՄՆ կամ Մեծ Բրիտանիայի նավերի ուղեկցությամբ, լիբանանյան «Al-Mayadeen» հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերի հրամանատար Ալիռեզա Թանգսիրին:
ԻՀՊԿ ՌԾՈՒ հրամանատարը նաև հայտարարել է, որ անարդարացի է համարում «միջազգային իրավունքը խախտած» բրիտանական լցանավն ազատելը և դրա հետ մեկտեղ իրանական լցանավը չազատելը, որը ձերբակալվել է Ջիբրալթարում:
Դրանից բացի, Թանգսիրին շեշտել է, որ ԻՀՊԿ ՌԾՈՒ-ն պատասխանատվություն է կրում Հորմուզի նեղուցում և Պարսից ծոցում անվտանգության ապահովման համար:

В КСИР заявили о способности Ирана задержать любое судно
Иран способен задержать любое судно, даже если оно идет в сопровождении кораблей США или Великобритании, заявил командующий военно-морскими силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР, часть вооруженных сил Ирана) Алиреза Тангсири в интервью ливанскому телеканалу Al-Mayadeen.
Командующий ВМС КСИР также заявил, что считает несправедливостью освобождать "нарушивший международное право" британский танкер и не отпускать при этом иранский танкер, задержанный в Гибралтаре.
Кроме того, Тангсири подчеркнул, что ВМС КСИР несут ответственность за обеспечение безопасности в Ормузском проливе и Персидском заливе.