ԲԴԽ անդամի թափուր տեղի համար պայքարում է 5 դատավոր
Օգոստոսի 16-ին կայանալիք Դատավորների արտահերթ ընդհանուր ժողովի կողմից Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամի թափուր տեղի համար պայքարում է 5 դատավոր։
ԲԴԽ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, այդ թեկնածուներն են՝ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատի դատավորներ Սուրեն Անտոնյանը, Մամիկոն Դրմեյանը, Գոռ Հակոբյանը, Ստեփան Միքայելյանը և Տիգրան Պետրոսյանը։
««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 76-րդ հոդվածի 4-րդ և 5-րդ մասերի կարգավորումների ուժով` Դատական դեպարտամենտի ղեկավարի կողմից սույն թվականի օգոստոսի 1-ին ծանուցագրեր են ուղարկվել Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամ ընտրվելու իրավունք ունեցող Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատի 9 դատավորի:
Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատից ստացվել է Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամի թեկնածուների 4 դիմում՝ իրենց անունները քվեաթերթիկում չներառելու մասին:
Դատական դեպարտամենտի ղեկավարի կողմից Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամի թափուր տեղի ընտրության քվեաթերթիկում ներառվելու է ներքոնշյալ՝ 5 դատավորի անուն», - տեղեկացնում են ԲԴԽ լրատվական ծառայությունից։

На вакантное место члена Высшего судебного совета претендуют пять судей
На вакантное место судьи-члена Высшего судебного совета от предстоящего 16 августа внеочередного Общего собрания судей претендуют 5 судей.
Как сообщает пресс-службы Высшего судебного совета, это кандидаты из числа судей гражданской и административной палаты Кассационного суда Армении – Сурен Антонян, Мамикон Дрмеян, Гор Акопян, Степан Микаелян и Тигран Петросян.
«Согласно регулированиям пунктов 4 и 5 статьи 76 конституционного закона Судебный кодекс Армении, руководитель Судебного департамента 1 августа сего года направил уведомления 9 судьям гражданской и административной палаты Кассационного суда Армении, которые имеют право на избрание судей-членом Высшего судебного совета.
Из гражданской и административной палаты Кассационного суда Армении получены заявления 4 кандидатов в члены Высшего судебного совета о невключении их имен в бюллетени для голосования.
Руководитель Судебного департамента в бюллетень для голосования внесены имена вышеуказанных 5 кандидатов в члены Высшего судебного совета», - говорится в сообщении пресс-службы ВСС.
Отметим, что место судьи-члена Высшего судебного совета осталось вакантным после отставки судьи Нахшун Таварацян.