Ինչպես կարելի է օրենքի ուժով խրախուսել կոռուպցիան. Ավետիք Չալաբյան
«Ազգային օրակարգ» կուսակցության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին Արդարադատության նախարարության ներկայացրած նախագծին։
Քաղաքական գործչի գրառումը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ինչպես կարելի է օրենքի ուժով խրախուսել կոռուպցիան
Ես նախկինում առիթ էի ունեցել առաջարկել իմ պատկերացրած լուծումները Սահմանադրական դատարանի հետ կապված անցումային իրավիճակը հանգուցալուծելու նպատակով, մասնավորապես, առաջարկելով փոխել Սահմանադրության 213 հոդվածը, և ֆիքսված պաշտոնավարման ժամկետ սահմանել բոլոր դատավորների համար, սա արդարացի ելք կլիներ այսօր առաջացած երկիմաստ վիճակից։
Դրա փոխարեն, գործող իշխանությունը որոշել է գնալ բացարձակ անհավանական տարբերակով՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորներին բացահայտ կաշառք առաջարկելով կամավոր հրաժարականի դիմաց: Օգոստոսի 9-ին E-draft կայքի վրա հայտնվել է «Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը, ի թիվս այլ վիճահարույց դրույթների, որոնք հնարավորություն են տալիս տարբեր ճնշումներ գործադրել դատավորների նկատմամաբ, ունի այսպես կոչված «Անցումային դրույթներ», որը ներկայացնում եմ ամբողջությամբ
« 7․ Անցումային և եզրափակիչ դրույթներ
1. 2019 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 31-ը հրաժարական ներկայացրած Սահմանադրական դատարանի դատավորի նկատմամբ անկախ տարիքից պահպանվում են իր հրաժարականի պահին ունեցած աշխատավարձը, դրա նկատմամբ սահմանված հավելավճարները և սոցիալական երաշխիքները, մինչև իր պաշտոնավարման տարիքը լրանալը, բացառությամբ նրա կողմից հանրային ծառայության անցնելու դեպքի։ Սահմանադրական դատարանի դատավորն իր պաշտոնավարման տարիքը լրանալուց հետո ստանում է օրենքով դատավորի համար նախատեսված կենսաթոշակ»:
Սա մեր պատմության մեջ իսկապես աննախադեպ դրույթ է, երբ Սահմանադրական դատարանի դատավորին, կոնկրետ ժամկետներում հրաժարական տալու դիմաց, առաջարկվում է աշխատավարձ (ոչ թե կենսաթոշակ) մինչև իր 65 տարեկանը, ոչ թե նրա համար, որ նա աշխատի, և պաշտպանի սահմանադրությունը, այլ չաշխատի, և թույլ տա իշխանությանը նրա փոխարեն նշանակել իրեն հարմար դատավորներ։ Սա օրենքով բացահայտ կոռուպցիա խրախուսելու առաջին դեպքն է մեր պատմության մեջ, և դա փորձում է անել մի իշխանություն, որն անընդհատ խոսում է կոռուպցիայի բացառման մասին, սակայն հիմա մեր բոլորի վճարած հարկերի հաշվին, փորձում է կաշառել Սահմանադրական դատարանի գործող դատավորներին։
Ես չգիտեմ, թե ում հրաշք մտքի ծնունդ է սա, և չգիտեմ, թե արդյոք Սահմանադրական դատարանի որևէ դատավոր իր վարքագծով առիթ է տվել իշխանությանը մտածելու, որ նա պատրաստ է այդ կաշառքը վերցնելու, և դրանով վաճառելու մեր բոլորի օրինական իրավունքները։ Ես սակայն համոզված եմ, որ այս Ազգային ժողովի ցանկացած պատգամավոր, ով կողմ կքվեարկի այսպիսի «օրենքի», կհավասարվի և կգերազանցի իր կոռումպացված նախորդներին, իսկ Սահմանադրական դատարանի ցանկացած դատավոր, որը կօգտվի այսպիսի «օրենքից», մինչև իր կյանքի վերջ կկրի անսկզբունք կոռուպցիոների խարանը, և իրավունք չի ունենա այլևս նայել իր համաքաղաքացիների աչքերին։
Մինչ այդ, կոչ եմ անում մտնել e-draft կայքը, ուսումնասիրել և ձեր դիրքորոշումը արտահայտել այս խայտառակ նախագծին, հույսով, որ այն ծանրակշիռ հիմք կլինի իշխանությունների համար՝ հրաժարվել նրա հետագա առաջխաղացումից»։

Как можно по закону поощрять коррупцию – Аветик Чалабян
Соучредитель партии «Национальная повестка» Аветик Чалабян обратился на своей странице в Facebook к представленному министерством юстиции проекту о внесении изменений в Судебный кодекс Армении.
«Как можно по закону поощрять коррупцию
В прошлом у меня был повод, чтобы представить решения в связи с урегулированием переходной ситуации в Конституционном суде, в частности – изменить статью 213 Конституции Армении и установить фиксированный срок пребывая в должности всех судей, что было бы справедливым решением сложившейся сегодня неоднозначной ситуации.
Вместо этого действующие власти решили пойти на абсолютно невероятный вариант – предложив судьям Конституционного суда открытую взятку в обмен на добровольную отставку.
9 августа на сайте E-draft появился проект закона "О внесении дополнений в Судебный кодекс", который среди прочих спорных положений, позволяющих оказать различное давление на судей, содержит так называемые "переходные положения", которые представляю полностью:
"7․Заключительные и переходные положения
1. Судья Конституционного суда, который представит заявление об отставке в период с 1-го августа по 31-е октября 2019 года, вне зависимости от возраста сохранит имеющуюся на момент отставки зарплату, установленные дополнительные выплаты к заработной плате и социальные гарантии до истечения срока своих полномочий, за исключением случаев его перехода на общественную службу. Судья Конституционного суда после достижения предельного возраста пребывания в должности получает предусмотренную законом для судей пенсию".
Это действительно беспрецедентное положение в нашей истории, когда судье Конституционного суда взамен на отставку в конкретные сроки предлагают зарплату (а не пенсию) до 65 лет, не за то, чтобы он работал и защищал Конституцию республики, а наоборот – чтобы не работал и позволил властям назначить вместо него удобных для них судей. Это первый случай поощрения законом явной коррупции в нашей истории, и это пытается сделать власть, которая постоянно говорит о разоблачении коррупции, однако сейчас за счет выплаченных всем нами налогов пытается подкупить действующих судей Конституционного суда.
Не знаю, кому в голову пришла подобная идея, не знаю, дал ли повод кто-то из судей Конституционного суда своим поведением властям, чтобы думать, что он готов взять эту взятку и продать тем самым законные права всех нас. Однако я убежден, что любой депутат этого Национального Собрания, который проголосует за подобный "закон", сравняется и превзойдет своих коррумпированных предшественников, а любой судья Конституционного суда, который воспользуется подобным "законом", до конца своей жизни будет нести клеймо беспринципного коррупционера, и лишится права смотреть в глаза своим соотечественникам.
А до этого призываю зайти на сайт e-draft, изучить и выразить свою позицию об этом позорном проекте. Надеюсь, что это станет весомым основанием для властей отказаться от его дальнейшего продвижения», - написал Аветик Чалабян.