Քաղաքապետարանն իր պարտավորությունը կատարել է, ժամացույցի պես վճարել է «Սանիտեքին». Քաղաքապետը՝ վարչապետի հետ հանդիպմանը (Տեսանյութ)
13/08/2019 14:46
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում աշխատանքային հանդիպում է անցկացրել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ։ Նրանք խոսել են աղբահանության խնդրի մասին։
Վարչապետը հետաքրքրվել է աղբահանություն իրականացնող «Սանիտեք» ընկերության գործունեությունից, փորձել հասկանալ՝ ինչո՞ւ պայմանագրային պարտավորությունները չեն իրականացվում։
Ի պատասխան Հայկ Մարությանն ասել է, որ ընկերությունն իր պայմանագրային պարտավորությունները չի իրականացնում հատկապես քաղաքական գործընթացներից հետո։ Նա շեշտել է, եթե երկրում իշխանություն է փոխվել, ապա, ըստ տրամաբանության, մասնավոր համակարգի գործունեության վրա դա ազդել չի կարող։
Վարչապետի հարցին՝ քաղաքապետարանն իր հերթին իր պարտավորությունները ճշգրիտ կատարե՞լ է, Մարությանը պատասխանել է.
«Քաղաքապետի միակ պարտավորությունը գումարը տալն է, մենք ժամացույցի պես վճարել ենք գումարը։ Էնպես չի, որ գումարը չկա, բյուջեով մի կողմ է դրված ու ժամացույցի պես փոխանցվում է։ Իսկ ընկերությանը մնում է միայն իր աշխատանքը ճշգրիտ կատարելը»։
Վարչապետի մոտ հարց է առաջացել, այդ պարագայում ինչո՞ւ ընկերությունը չի կատարում իր պարտավորությունները, քաղաքապետն ի պատասխան նշել է, որ ընկերության տեխնիկան մաշված է, քանդված։ Ավելին, ըստ քաղաքապետի, ընկերությունը պարտավորվել է Երևանում տեղադրել 16000 մետաղական աղբաման, մինչդեռ հիմա շուրջ 100-ն է մետաղական, իսկ ընդհանուր առմամբ կա շուրջ 5000 աղբաման։
Բացի այդ, քաղաքապետի փոխանցմամբ, աղբամանում, ըստ պայմանագրի, 80 տոկոսից ավելի լցվածություն չպետք է լինի և, եթե աղբը 80 տոկոս լցված է, ապա պետք է հավաքվի, եթե չհավաքվեց, համարվում է, որ աշատանքը չկատարված է համարվում։ Այդ դեպքում, քաղաքապետարանը զգուշացնում է ընկերությանը և եթե դարձյալ չի կատարվում, ապա տուգանում է նրան։
«Մենք նման զգուշացումներից հետո տուգանել ենք ընկերությանը, բայց մեզ ասում են, որ դա անհիմն է ու մեզ դրա համար դատի են տվել՝ ասելով, որ դա է ազդել իրենց աշխատանքի վրա։ Բոլոր արգումենտները, որ բերում են, անհասկանալի են։ Նրանք ասում են՝ տուգանքներն անհիմն են, իսկ ես ասում եմ, որ 1 մլն բնակիչ ամեն օր դուրս է գալիս ու տեսնում է, որ այդ տուգանքը հիմնավոր է, որովհետև 3 տոկոս տուգանքը նվազագույնն է, ինչ քաղաքապետարանն անում է։ Ես ուզում եմ բացել չակերտները, ասեմ՝ որպեսզի նրանք չմահանան, մենք չենք գնում կոպիտ, կտրուկ գործողությունների», - ասել է քաղաքապետը։

Мэрия выполнила свое обязательство, платила компании «Санитек» вовремя, как часы – Айк Марутян встретился с премьер-министром
13/08/2019 15:50
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел сегодня в прямом эфире Facebook рабочую встречу с мэром Еревана Айком Марутяном. Они поговорили о проблеме вывоза мусора.
Премьер поинтересовался деятельностью компании «Санитек», которая занимается вывозом мусора, попытался понять, почему договорные обязательства не выполняются.
В ответ Айк Марутян заявил, что компания не выполняет свои договорные обязательства особенно после политических процессов. Он отметил, что смена власти в стране, по логике, не должна повлиять на деятельность частного сектора.
На вопрос премьер-министра, выполняет ли мэрия пунктуально свои обязательства, Айк Марутян ответил:
«Единственное обязательство мэрии – это выплачивать средства, мы вовремя платили сумму, как часы. Нельзя сказать, что средств нет, эти средства отложены в бюджете и деньги перечисляются, как часы. А компании остается только пунктуально выполнять свои обязательства».
На вопрос премьер-министра, почему в таком случае компания не выполняет своих обязательства, мэр Еревана ответил, что техника компания изношена, в испорченном состоянии. Более того, по словам мэра, компания обязалась установить в Ереване 16000 металлических мусорных контейнеров, однако до сих пор установлены порядка 100 металлических контейнеров, а в целом – около 500 мусорных контейнеров.
Кроме того, по словам мэра, по договору вывоз мусора не допускается при 80% переполнении контейнеров и если контейнер заполнен на 80 процентов, мусор должен быть вывезен, если не убирается, считается, что работа не выполнена. В таком случае мэрия предупреждает компанию и если компания снова нарушает это условие, то применяется штраф.
«Мы после подобных предупреждений оштрафовали компанию, но нам говорят, что это необоснованно и на нас подали в суд, заявив, что это повлияло на их работу. Все приводимые компанией аргументы непонятны. Они говорят, что штрафы необоснованные, а я заявляю, что 1 млн. жителей каждый день выходят и видят, что этот штраф обоснованный, поскольку 3% штраф это минимум, что делает мэрия. Я хочу открыть кавычки и сказать, что мы не идем на жесткие, резкие действия, чтобы не добивать их», - сказал мэр.