Ինդոնեզիայում մոլեգնող անտառային հրդեհները սպառնում են բնապահպանական նոր ճգնաժամով
Ինդոնեզիայի իշխանությունները հայտնել են անտառային հրդեհների օջախների կտրուկ ավելանելու մասին Կալիմանտան և Սումատրա կղզիներում՝ ընդ որում չբացառելով 2015 թվականի բնապահպանական ճգնաժամի կրկնվելու հնարավորությունը, երբ սաստիկ ծխոտումից տուժեցին հարևան Մալայզիան և Սինգապուրը: Տարերային աղետների կանխման գործակալության այս տվյալներն երեքշաբթի  հրապարակել է The Jakarta Post թերթը:
«Եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն, մենք կարող ենք բախվել 2015 թվականի իրադրությանը, երբ անտառային հրդեհների ծուխը պատեց ոչ միայն ինդոնեզական նահանգները, այլև հարևան պետությունները»,-հայտարարել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ագուս Վիբովան:
Անցած շաբաթվա դրությամբ գրանցվել էր հրդեհների ավելի քան 2 հազար օջախ, շաբաթվա ընթացքում այդ թիվն աճել է կրկնակի: Առավել շատ տուժած են համարվում Ռիաու, Արևմտյան Կալիմանտան և Կենտրոնական Կալիմանտան նահանգների շրջանները: Գործակալության ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ ծխոտումն արդեն զգացվում է Մալայզիայի սահմանակից նահանգներից մեկում:

В Индонезии сообщили об ухудшении ситуации с лесными пожарами
Власти Индонезии сообщили о резком увеличении количества очагов лесных пожаров на островах Калимантан и Суматра, не исключив при этом возможность повторения экологического кризиса 2015 года, когда от сильного задымления пострадали соседние Малайзия и Сингапур. Такие данные Агентства по предотвращению стихийных бедствий приводит во вторник газета  The Jakarta Post.
"Если не будут приняты срочные меры, мы рискуем столкнуться с ситуацией 2015 года, когда дым от лесных пожаров накрыл не только индонезийские провинции, но и соседние государства", - заявил официальный представитель ведомства Агус Вибово. По состоянию на конец прошлой недели было зафиксировано свыше 2 тыс. очагов пожаров, за неделю это число выросло вдвое. Наиболее сильно пострадавшими считаются районы в провинциях Риау, Западный Калимантан и Центральный Калимантан. Представитель агентства также отметил, что задымление уже ощущается в одном из пограничных штатов Малайзии.