Թեհրանում հայտարարել են միջուկային գործարքով պարտավորությունները կրկին կրճատելու մասին
Թեհրանը պատրաստ է միջուկային գործարքով իր պարտավորությունների կրճատման երրորդ քայլին անցնելուն, եթե մյուս երկրների կողմից համաձայնագրի կատարման հետ կապված իրավիճակը չփոխվի: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Ինչ վերաբերում է մեր կողմից [միջուկային գործարքով] մեր պարտավորությունների կրճատմանը, ապա մենք կպահպանենք նախկին մոտեցումը: Եթե մեր նշանակած 60-օրյա ժամկետի ավարտին ոչ մի արդյունք չլինի, ապա մենք անպայման կանցնենք [պարտավորությունների կրճատման] երրորդ փուլին», - նշված է նախագահի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Նա ավելացրել է, որ «այնուհետև կտրամադրվի 60-օրյա նոր ժամկետ, որպեսզի գտնվի այս խնդրի լուծումը»:
2019 թվականի մայիսի 8-ին Ռոհանին հայտարարել էր, որ Թեհրանը դադարեցնում է միջուկային գործարքով պարտավորությունների մի մասի կատարումը և մյուս մասնակիցներին 60 օր ժամանակ է տալիս դրանց կատարմանը վերադառնալու համար:
Հուլիսի 7-ին Թեհրանն անցել էր կասեցման երկրորդ փուլին (հայտարարել էր 3,67 տոկոսից ավելի ուրանի հարստացման մասին) և խոստացել յուրաքանչյուր 60 օրը մեկ պարտավորությունները կրճատել, եթե մյուս մասնակիցները չհետևեն ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:

В Тегеране заявили о готовности вновь сокращать обязательства по ядерной сделке
Тегеран готов пойти на третий шаг по сокращению выполнения своих обязательств по ядерной сделке, если ситуация с выполнением соглашения другими странами - подписантами не изменится. Об этом в среду заявил президент Ирана Хасан Роухани.
"Что касается сокращения нами выполнения своих обязательств [по ядерной сделке], то мы сохраним прежний подход. Если по окончанию обозначенного нами 60-дневного срока не будет никаких результатов, то мы непременно перейдем к третьему этапу [по сокращению обязательств] ", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте президента. Он добавил, что "затем будет предоставлен новый срок в 60 дней, чтобы найти решение для этой проблемы".
8 мая 2019 года Роухани объявил, что Тегеран приостанавливает часть обязательств по ядерной сделке и дает другим участникам 60 дней на то, чтобы вернуться к ее выполнению. 7 июля Тегеран перешел ко второму этапу приостановки (объявил об обогащении урана свыше 3,67%) и пообещал сокращать обязательства каждые 60 дней, если другие участники не будут придерживаться достигнутых договоренностей.