Մարտի 1-ի և այլ քաղաքական գնահատականներ հետ կապված անհամաձայնությունների պատճառով նախարարն արգելել է պատմության դասագրքերի տպագրումը
15/08/2019 13:15
Բովադակային առումով հայոց պատմության դասագրքի մասով քննարկումներ կան, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Շատ բարդ քննարկումներ են, հանձնաժողովը չի կարողանում եզրակացության գալ, որոշ մասնագետներ 180 աստիճանով այլ բաներ են գրում այդ նյութերում», - ասաց նա:
Ճշտող հարցին, թե արդյոք անհամաձայնությունները կապ ունեն մարտի 1-ի դեպքերի ներկայացման հետ, Հարությունյանը նշեց.
«Եվ մարտի 1-ի, և ընտրությունների հետ կապված, և քաղաքական գնահատականների հետ կապված»:
Դիտարկմանը, թե իրադարձություններն այլ կերպ են ներկայացված գրքերում, բայց խնդիր կա՞ դրանք այլ կերպ ներկայացնել, նախարարն ասաց, որ բովանդակային առումով չի կարող տեղեկոեւթյուն հայտնել, մինչդեռ դրական պատասխան տվեց, որ բովանդակությունն այլ կերպ շարադրելու խնդիր կա:
«Կա այդպիսի խնդիր: Ես թույլ չեմ տվել առայժմ դասագրքերի տպագրումը, քանի դեռ հանձնաժողովը չի եկել որոշակի եզրակացության»:
Հարությունյանը հավաստիացրեց, որ դասագրքերի ուշ տպագրությումը չի ազդի դասապրոցեսի վրա.
«Այն թեմաները, որոնք խնդրահարույց են, դրանք անցնում են երկրորդ սեմեստրում, գուցե սկսեն հին գրքերով առաջին թեմաներն անցնել, մինչև կհասնեն այդ թեմաներին»:
Նախարարը նաև նշեց, որ քանի դեռ մարտի 1-ի գործով քրեական գործը շարունակվում է, դա ևս խնդիրներ է առաջացնում այդ թեման գրքերում շարադրելու համար:
«Մենք ուսումնասիրում ենք մի շարք երկրների փորձը: Կան երկրներ, որոնք վերջին 20-25 տարիների իրենց պատմական դրվագները չեն ներառում դասագրքերի մեջ: ՀՀ-ն էլ կարող է կիրառել այդ փորձը», - հավելեց նախարարը:

Министр запретил выход в печать учебников истории из-за разногласий в связи с оценками событий 1 марта и других политических процессов
15/08/2019 15:17
В Армении сейчас проходят обсуждения вокруг содержания учебника армянской истории, заявил сегодня журналистам министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
«Обсуждения очень сложные, комиссия не может прийти к заключению, некоторые специалисты пишут в этих материалах диаметрально противоположные вещи», - сказал он.
На уточняющий вопрос, связан ли пересмотр содержания учебников с событиями 1 марта 2008 года, Араик Арутюнян ответил:
«Это связано и с событиями 1 марта 2008 года, и с выборами, и политическими оценками».
На замечание, то есть задача в том, чтобы пересмотреть то, как представлены в учебниках эти события и представить их в другом свете, министр ответил, что не может сообщить какую-либо информацию о содержании, однако дал положительный ответ, что проблема в пересмотре содержания учебником.
«Есть такая проблема. Я пока не позволил печатать учебники, поскольку комиссия пока не пришла к какому-то определенному выводу».
Араик Арутюнян заверил, что задержка выхода в свет учебников по истории не повлияет на учебный процесс.
«Темы, которые вызывают споры, проходят во втором семестре, возможно, первые темы начнут проходить по старым учебникам, пока дойдут до этих тем», - сказал он.
Министр также отметил, что поскольку уголовное дело по событиям 1 марта продолжается, это вызывает проблемы в связи с изложением этой темы в учебниках.
«Мы изучаем опыт ряда стран. Есть страны, которые не включают в учебники истории событиях последних 20-25 лет. Армения также может применить этот опыт», - добавил министр.