Չեմ լսել, որ դա որակվի որպես կաշառք. վաղ կենսաթոշակի սխեմա է առաջարկվում. Բադասյանը՝ ՍԴ դատավորների հրաժարականին վերաբերող օրինագծի մասին
15/08/2019 12:39
ՀՀ արդարադատության նախարարը չի կիսում կարծիքը, թե Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի նախագիծը «կաշառք» է ընկալվում:
«Չեմ լսել, որ որևէ մեկի կողմից դա որակվի որպես կաշառք: Վաղ կենսաթոշակի սխեմա է առաջարկվում, որը շատ երկրներում է կիրառվում, ընդունված սխեմա է», - լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Նախարարը նկատեց, որ ցանկացած պարագայում ՍԴ դատավորը կենսաթոշակ ստանում է, իսկ նախագծով առաջարկվում է հրաժարականի դեպքում միչև 65 տարեկան ՍԴ անդամի հարցը կարգավորել:
Ճշտող հարցին, թե սա քաղաքակա՞ն որոշում է, որն ուղղված է ՍԴ գործող դատավորներից ազատվելուն, Բադասյանն ասաց.
«Ոչ, այս ամենը բխում է ստեղծված իրավիճակից ու ստեղծված իրավիճակում առաջարկվող օրենսդրական լուծում է: Ցանկացած լուծում իր մեջ որոշակի քաղաքական տարր է պարունակում: Դա չի նշանակում կուսակցական որոշում, նշանակում է քաղաքկան, որը չի կարող դուրս գալ ու չի դուրս գալիս իրավական պետության սկզբունքների շրջանակներից»:
Նախարարը նկատեց, որ առաջարկվող փոփոխությունը կամավորության սկզբունքով է լինելու:
Դիտարկմանը, թե արդյոք սա նաև Վահե Գրիգոյանի նամակի արձագանքն է կառավարության կողմից, քանի որ առաջարկվող կետերից մեկով Գրիգորյանը խոսում է վաղաժամկետ կենսաթոշակի մասին, Բադասյանն ասաց.
«Ասել եմ բազմիցս, որ պարոն Գրիգորյանի նամակի ինչ-որ հատված կա, որը կարող է հիմնավորումների հետ համընկնի, բայց որ որպես արձագանք…»:
Բադասյանի խոսքով՝ նախագծի նպատակն է Սահմանադրության 2015 թվականին փոփոխություններով սահմանված մոդելի ՍԴ ունենալն է:
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի նախագիծով առաջարկվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորներին օգոստոսի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը հրաժարական տալու դեպքում մինչև պաշտոնավարման տարիքը լրանալը պահպանել իրենց հրաժարականի պահին ունեցած աշխատավարձը:

Не слышал, чтобы кто-то квалифицировал это как взятку, предлагается схема раннего выхода на пенсию – Рустам Бадасян
15/08/2019 13:51
Министр юстиции Армении не разделяет мнения о том, что предлагаемые поправки в закон «О Конституционном суде» расцениваются в качестве «взятка».
«Не слышал, чтобы кто-то квалифицировал это как взятку. Предлагается схема раннего выхода на пенсию, которая применяется во многих странах, это принятая схема», - заявил в беседе с журналистами сегодня министр юстиции Рустам Бадасян.
Министр отметил, что судья Конституционного суда в любом случае получает пенсию, а в законопроекте предлагается урегулировать вопрос члена КС в случае отставки до 65 лет.
На уточняющий вопрос, является ли это политическим решением, направленным на то, чтобы избавиться от действующего состава судей Конституционного суда, Рустам Бадасян ответил:
«Нет, все это вытекает из создавшейся ситуации и является предлагаемым законодательным решением создавшейся ситуации. Любое решение содержит в себе определенный политический элемент. Это не значит, что решение – политическое, оно не может выходить и не выходит за рамки принципов правового государства».
Министр также отметил, что предлагаемые изменения применяются по принципу добровольности.
На замечание, является ли это реакцией правительства на письмо Ваге Григоряна, поскольку в одном из предлагаемых пунктов Григорян говорит о ранней, досрочной пенсии, Рустам Бадасян ответил:
«Я неоднократно заявлял, что в письме господина Григоряна есть какая-то часть, которая может совпадать с обоснованиями, но не в качестве реакции…»
По словам министра, цель законопроекта – иметь в стране модель Конституционного суда, которая установлена изменениями в Конституцию референдумом 6 декабря 2015 года.
Напомним, согласно законопроекту о внесении изменений в закон «О Конституционном суде», если судья Конституционного суда представит заявление об отставке в период с 1-го августа по 31-е октября 2019 года, он вне зависимости от возраста сохранит имеющуюся на момент отставки зарплату, установленные дополнительные выплаты к заработной плате и социальные гарантии до истечения срока своих полномочий.