Վարչապետի աշխատակազմից խոստացել են ավելի ուշ ընդունել բնապահպաններին
Այսօր առավոտյան Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ հանդես եկող մի խումբ բնապահպաններ բողոքի ակցիա էին իրականացնում կառավարության շենքի դիմաց՝ պահանջելով հանդիպում վարչապետի հետ։ Նրանք հայտարարում էին, որ հանրությանը ներկայացված փորձաքննության եզրակացությունը ամբողջական չէ, և Ամուլսարի հանքի շահագործումը հղի է վտանգներով։
Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա իրականացրած բնապահպանները ցանկանում էին մուտք գործել կառավարության շենք, սակայն ոստիկանական պատնեշը նրանց թույլ չէր տալիս։
Այնուհետև ցուցարարներին նախ մոտեցավ վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը, հետո՝ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի օգնական Վարագ Սիսեռյանը։
Սարգսյանը խոստացավ բնապահպանների պահանջ-ցանկությունը փոխանցել վարչապետին՝ զգուշացնելով, որ այսօր Փաշինյանի աշխատանքային գրաֆիկը ծանրաբեռնված է։
«Մեզ փոխանցեցին, որ վարչապետն այսօր շատ խիստ զբաղված է և մեզ չի կարող ընդունել: Բայց խոստացել է առաջիկայում հանդիպում անցկացնել: Վարչապետին թույլ կտանք այսօր գործերն ավարտել, բայց առաջիկա օրերին հանդիպում ենք սպասում: Հարցը հետաձգման ենթակա չէ», - հայտարարեցին բողոքի ակցիայի մասնակիցները:
Բնապահպանները հայտարարում են, թե փորձագիտական եզրակացությունն ամբողջապես չի ներկայացվել հանրությանը։

В аппарате премьер-министра обещали в ближайшее время принять активистов-экологов
Сегодня с утра перед зданием правительства Армении экологи проводят акцию протеста против эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения, требуя встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Экологи заявляют, что результаты проведенной ливанской компанией Elard экспертизы не полностью представлены общественности и эксплуатация Амулсарского месторождения небезопасна.
Участники акции протеста пытались войти в здание правительства Армении, однако выстроенный перед зданием кордон полиции не позволил им этого.
К участникам акции спустился помощник премьер-министра Армении Наири Саркисян,  затем к ним подошел также руководитель офиса вице-премьера Тиграна Авиняна Вараг Сисерян.
Наири Сакисян, выслушав активистов, обещал передать премьер-министру требования участников акции, предупредив, что сегодня у премьер-министра перегруженный рабочий график.
«Нам передали, что сегодня премьер очень занят и не может нас принять. Но обещал в ближайшее время провести встречу. Мы позволим премьер-министру закончить сегодня дела, но ждем встречи в ближайшие дни. Этот вопрос не подлежит затягиванию», - заявили участники акции протеста.
Отметим, накануне начальник Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Следственного комитета Армении Юра Иванян, представляя результаты проведенной ливанской компанией Elard экспертизы, сообщил, что отсутствуют данные об умышленном сокрытии со стороны компании «Лидиан Армения» информации о вреде окружающей среде в результате эксплуатации месторождения.