Աթամբաևին մեղադրանք են առաջադրել ևս երկու կոռուպցիոն քրեական գործով
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին մեղադրանք են առաջադրել ևս երկու քրեական գործով, РИА Новости-ին հայտնել է նրա փաստաբանը՝ Սերգեյ Սլեսարյովը, այժմ Աթամբաևը մեղադրվում է 10 գործով:
«Նրան ևս երկու ծանուցում են հանձնել կոռուպցիայի մեջ մեղադրվելու մասին: Երկու գործերն էլ վերաբերում են Կոյ-Տաշ գյուղում հողամասերի ձեռքբերմանը», - հայտարարել է Սլեսարյովը:
Այսօրվա դրությամբ Աթամբաևին մեղսագրվում է 10 ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների կատարում:
Երեքշաբթի Ղրղզստանի Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին ծանուցումներ են հանձնվել մի շարք առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ, այդ թվում՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում, սպանություն, սպանության փորձ, պատանդառություն և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության կիրառում:
Հատուկ ծառայությունների վարկածով՝ պետության նախկին ղեկավարը պետական հեղաշրջում էր նախապատրաստում:
Նախօրեին նախկին նախագահին կոռուպցիայի համար են մեղադրել Բիշքեկի ջերմաէլեկտրակենտրոնն արդիականացնելիս և գրասենյակային շենքեր ձեռք բերելիս: Նրան կարող է սպառնալ ցմահ ազատազրկում:

Атамбаеву предъявили обвинение еще по двум коррупционным уголовным делам
Экс-президенту Киргизии Алмазбеку Атамбаеву предъявили обвинение еще по двум уголовным делам, сообщил РИА Новости в четверг его адвокат Сергей Слесарев, теперь он обвиняется по 10 делам.
"Ему вручили ещё два уведомления об обвинении в коррупции. Оба дела касаются приобретения земельных участков в селе Кой-Таш", - заявил Слесарев.
Таким образом, всего на сегодняшний день Атамбаеву инкриминируется совершение 10 тяжких и особо тяжких преступлений.
Во вторник представитель Генпрокуратуры сообщил, что экс-президенту Алмазбеку Атамбаеву вручены уведомления по ряду особо тяжких преступлений, таких, как организация массовых беспорядков, убийство, покушение на убийство, захват заложников и применение насилия в отношении представителя власти.
По версии спецслужб, бывший глава государства готовил госпереворот. В среду экс-президента обвинили в коррупции при модернизации ТЭЦ Бишкека и при приобретении офисных зданий. Ему может грозить пожизненный срок.