Ամերիկյան 13 նահանգներ Թրամփի վարչակազմին դատի են տվել միգրացիայի նոր կանոնների պատճառով
Ամերիկյան 13 նահանգներ հայց են ներկայացրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ՝ փորձելով արգելափակել Սպիտակ տան կողմից երկուշաբթի հայտարարված միգրացիայի նոր կանոնների ուժի մեջ մտնելը, հայտնել է «Reuters» գործակալությունը:
«Թրամփի վարչակազմի ելակետը պարզ է. եթե դու հարուստ ես՝ բարի գալուստ, իսկ եթե աղքատ՝ ոչ։ Այդ կանոնը հակաամերիկյան է, հականերգաղթային և անօրինական», - հայտարարել է Վաշինգտոն նահանգի գլխավոր դատախազ Բոբ Ֆերգյուսոնը:
«The Wall Street Journal» թերթն ավելի վաղ պարզաբանել է, որ նոր կանոններին համապատասխան, որոնք ԱՄՆ-ի վարչակազմը մտադիր է կիրառել հոկտեմբերի կեսերից, գրին քարտը կարող է մերժվել այն միգրանտներին, ովքեր կարող են օգտվել արտոնյալ «Medicaid» բժշկական ապահովագրությունից, մասնակցել մթերային կտրոնների ստացման և բնակարանի արտոնյալ գնման ծրագրերին:
Ըստ թերթի՝ Թրամփի նոր նախաձեռնությունն ամենավճռականն է միգրացիոն համակարգում արմատական փոփոխություններ մտցնելու՝ մինչ օրս ձեռնարկված փորձերից: Հայցը ստացվել է Վաշինգտոն, Վիրջինիա, Դելավեր, Կոլորադո, Իլինոյս, Մասաչուսեթս, Մինեսոտա, Միչիգան, Մերիլենդ, Նևադա, Նյու Ջերսի, Նյու Մեքսիկո և Ռոդ Այլենդ նահանգներից:
«Reuters»-ը նշում Է, որ այդ հայցը համանման է երեքշաբթի Կալիֆոռնիայի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքի և Սանտա Կլարայի օկրուգի իշխանությունների կողմից հարուցված հայցին:

В США 13 штатов подали в суд на администрацию Трампа из-за новых правил миграции
Тринадцать американских штатов подали иск в суд на администрацию президента США Дональда Трампа в попытке заблокировать вступление в силу объявленных в понедельник Белым домом новых иммиграционных правил. Об этом сообщило в среду агентство Reuters.
"Посыл администрации Трампа ясен: если ты богат, то добро пожаловать, а если беден, то нет, - заявил генпрокурор штата Вашингтон Боб Фергюсон. - Это правило антиамериканское, антииммигрантское и незаконное".
Газета The Wall Street Journal ранее пояснила, что в соответствии с новыми правилами, которые администрация США намерена применять с середины октября, в выдаче грин-карты может быть отказано тем иммигрантам, которые могут воспользоваться льготным медстрахованием Medicaid, участвовать в программах получения продуктовых талонов и льготной покупки жилья. По оценке газеты, новая инициатива Трампа - самая решительная из предпринимавшихся до сих пор попыток внести радикальные изменения в иммиграционную систему.
В заявлении истцов, выдержки из которого приводит Reuters, отмечается, что новое правило "совершает радикальный пересмотр федерального иммиграционного закона, трансформируя систему, содействующую экономической мобильности среди иммигрантов, в такую, которая дает преимущество иммигрантам с высоким достатком". Иск подан от штатов Вашингтон, Вирджиния, Делавэр, Колорадо, Иллинойс, Массачусетс, Миннесота, Мичиган, Мэриленд, Невада, Нью-Джерси, Нью-Мексико и Род-Айленд.
Reuters отмечает, что данный иск аналогичен поданному во вторник властями города Сан-Франциско и округа Санта-Клара в штате Калифорния.