Թրամփն առաջարկել է ԱՄՆ-ում հրաձգության խնդիրը լուծել հոգեբուժարանների կառուցմամբ
Ամբողջ երկրում նոր հոգեբուժական հիվանդանոցների կառուցումը կարող է հաղթահարել Միացյալ Նահանգներում զենքի կիրառման հետ կապված բռնությունը, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Ատրճանակը չէ, որ սեղմում է հրահանը, այլ մարդը, որը բռնում է ատրճանակը»,- ասել է Թրամփը՝ ընտրողների առջև ելույթ ունենալով Նյու Հեմփշիրում կայացած հանրահավաքում:
Նա խոստացել է «լրջորեն մտածել» երկրում հոգեբուժարանների քանակի ավելացման մասին: Նրա կարծիքով՝ «հոգեպես անառողջ և վտանգավոր մարդկանց» անհրաժեշտ է «հեռացնել փողոցներից», որպեսզի նրանց մասին հարկ չլինի «խիստ անհանգստանալու»:
Ընդ որում Թրամփն ընտրողներին հավաստիացրել է, որ միշտ կպաշտպանի երկրի քաղաքացիների ինքնապաշտպանության իրավունքը, որը երաշխավորված է ԱՄՆ-ի Սահմանադրության Երկրորդ ուղղմամբ:

Трамп предложил решать проблему стрельбы в США строительством психбольниц
Строительство новых психиатрических лечебниц по всей стране поможет справиться с насилием с применением оружия в США, считает американский президент Дональд Трамп.
"Это не пистолет нажимает на курок, а человек, который держит пистолет", - сказал Трамп, выступая на митинге в Нью-Гемпшире перед избирателями.
Он пообещал "серьезно подумать" об увеличении количества психбольниц в стране. По его мнению, "психически нездоровых и опасных людей" следует "убирать с улиц", чтобы о них не нужно было "сильно беспокоиться".
"Это большая проблема. (...) Есть серьезно больные люди, и они находятся на улицах", - добавил президент США.
При этом Трамп заверил избирателей, что всегда будет отстаивать право граждан страны на самооборону, гарантированное Второй поправкой к американской конституции.